HRUŠOV. Milovníci folklóru majú ďalší dôvod na radosť. Už tento piatok sa začne letný folklórny festival Hontianska paráda v obci Hrušov. Jubilejný dvadsiaty ročník bude bohatý na program. Pozrite sa, čo všetko vás tam čaká.
Piatok 21. 08. 2015
PROGRAM NA LAZOCH
15.00 ŽATVA - tradičný priebeh žatvy, ručného a strojového mlátenia obilia
PEČENIE CHLEBA - pečenie chleba a lepníkov v kamenných peciach
GAZDOVSKÝ DVOR– ponuka občerstvenia a výstava roľníckej techniky
PROGRAM V DEDINE
15.00 OTVORENIE FESTIVALU - uvítací príhovor starostu obce v miestnom rozhlase
15.00 HONTIANSKE DVORY s ochutnávkou a posedením pri hudbe a speve – Gajdošský, Gazdovský, Hasičský, Haluškový, Hrušovský, Kováčsky, Krajanský, Krošniarsky, Mládenecký, Oravský, Páleničiarsky, Pivnica u Štefana, Poľovnícky, Prandorfský, Pufancový, Rozhlasový, Rybársky, Tesársky, Timravin dvor - Polichno, U starej mamy, Vinársky
VEĽKOKRTÍŠKA VÍNNA CESTA- ochutnávka vín vo dvoroch a pivniciach
TRADIČNÉ REMESLO A STABILÁKY - ukážky zručnosti remeselných výrobcov a výstava hnacích agregátov zberateľa A. Matušova
18.00 VEŽIČKA - účinkujú sólisti a folklórne skupiny z rôznych regiónov Slovenska a zahraničia
AMFITEÁTER
19.30 MLADÉ NȎTY - účinkujú mladí muzikanti z Hrušova, Zvolena a Pliešoviec
20.00 HRUŠOVSKÉ GENERÁCIE - program hrušovských folkloristov
20.40 KRÍŽOM KRÁŽOM - program popredného súboru SĽUK
Sobota 22. 08. 2015
PROGRAM NA LAZOCH
10.00 LAZNÍCKE GAZDOVSTVO - tradičný priebeh žatvy, ručného a strojového mlátenia obilnín, pečenie chleba a lepníkov v pôvodných kamenných peciach, občerstvenie v Gazdovskom dvore, historické traktory, mlátačky, vozy a roľnícke náradie zberateľov z Hrušova
PRÁCE A REMESLÁ - ukážky tradičného spracovania technického konope, kresanie a opracovanie dreva, kameňa, stavba uhliarskej míle
LESNÁ SCÉNA– sólisti a kolektívy zo Slovenska i zahraničia
PROGRAM V DEDINE
10.00 HONTIANSKE DVORY - ochutnávka a posedenie pri hudbe a speve
VEĽKOKRTÍŠSKA VÍNNA CESTA- ochutnávka vín vo dvoroch a pivniciach
TRADIČNÉ REMESLO A STABILÁKY - ukážky remeselných výrobcov zo Slovenksa, predaj ľudovo-remeselných výrobkov, škola zručnosti v Detskom dvore a výstava stabilákov zberateľa A.Matušova z Hrušova
VEŽIČKA- účinkujú FSk z Lesnej scény a z programu na amfiteátri, Bábkové divadlo
AMFITEÁTER
I. programový blok
16.00 VITAJTE V HONTE - program folklórnych súborov a skupín Inovec Zlaté Moravce, Púčik Brno, Sládkovič Boľovce /Srbsko/, Čepín /Chorvátsko/, FSk z Mane,Gajdoši z Oravy
17.00 DETI A TRADÍCIE - vystúpenie detských folklórnych súborov Kremienok Bratislava, Zornička Zvolen, Ragačinka Hrušov a Vartášik Krupina
18.00 VINŠOVNÍCI - pozdravný program folklórnych kolektívov Stromiš /Vlachovo/, Hájiček /Chrenovec/, Rozmarín /Veňarec/, Prameň /Dolná Strehová/, Partizán Slovenská Ľupča
II. programový blok
20.00 HONTIANSKA SVADBA – zvykoslovné pásmo v podaní folklórnych skupín, súborov a sólistov z obcí Hontu
21.30 LÁSKA V SRDCI ZRODENÁ - ZEMPLÍN Michalovce – program FS Zemplín Michalovce
FOTO: webová stránka obce