RIMAVSKÁ SOBOTA. Revúca, Rožňava a Rimavská Sobota, to sú okresy, v ktorých je dlhodobo najvyššia nezamestnanosť. Tá v niektorých obciach stredného Slovenska už atakovala hranicu 90 percent. Od decembra môžu tieto najviac ekonomicky zaostávajúce regióny čerpať cielené investičné stimuly. Vláda začala realizovať projekt na základe návrhu občianskeho združenia Naša Sobota. Združenie vzniklo pred tromi rokmi v Rimavskej Sobote.
„Našim cieľom je podporovať komunikáciu s predstaviteľmi vlády a štátnych inštitúcií,“ hovorí Marián Štúrik, hovorca združenia.
Na začiatku bola diskusia s Kažimírom
Zástupcovia združenia s podporou regionálnych samo-správ, miestnych autorít a záujmových združení otvorili diskusiu s predstaviteľmi štátu ešte v apríli. So študentmi diskutoval minister financií Peter Kažimír.
„Využili sme túto príležitosť na diskusiu o súčasnom stave a predloženie súboru opatrení s cieľom zvýšiť konkurenciuschopnosť regiónov a vytvárať nové pracovné miesta,“ hovorí Štúrik.
Po ďalších diskusiách si ministerstvo opatrenia, ktoré predložilo združenie Naša Sobota, takmer úplne osvojilo. „Po dlhých rokoch nečinnosti získali zaostávajúce oblasti príležitosť naštartovať ozdravný proces,“ tvrdí hovorca.
Prijali memorandum o podpore
Ešte vo februári oslovilo združenie zástupcov dlhodobo zaostávajúcich okresov (Revúca, Kežmarok, Rožňava, Poltár), aby spoločne pomenovali najpálčivejšie problémy a pripravili konkrétny plán aktivít na zmenu. Východiskové tézy následne vzišli z májového pracovného workshopu, na ktorý neskôr nadviazala odborná konferencia. Jej výsledkom bolo prijatie Memoranda o podpore regiónov s vysokou nezamestnanosťou a udelenie mandátu Našej Sobote na komunikáciu s ministerstvom.
Memorandum podpísalo vyše sto zástupcov rôznych inštitúcií zo spomínaných okresov.
„Považujem to za úspech, že sa nám podaril takýto koordinovaný postup. Môžeme tak prispieť k naplneniu nášho cieľa, ktorým je rozvoj tohto regiónu,“ dodal Štúrik.
Signatári memoranda vnímajú túto aktivitu ako historický moment, kedy sa na podnet občanov pomerne v rekordne krátkom čase podarilo požiadavky uviesť do legislatívnej podoby.
„Som rád, že sa nám podarilo presvedčiť politikov, že tieto okresy pomoc potrebujú. Úprava zákona o štátnej pomoci je prvou lastovičkou pre lepší život tunajších ľudí,“ hovorí Peter Mináč, primátor Tisovca a predseda Združenia miest a obcí Malohontu.
Poslanci odsúhlasili viaceré výhody
Medzi výhodami, ktoré vláda schválila zaostávajúcim re-giónom, je aj jednorazová podpora pre vytvorenie pracovného miesta formou strategických informácií.
Podnikateľ, ktorý vytvorí pracovné miesto a udrží ho päť rokov, dostane od štátu finančnú podporu až do výšky tridsaťtisíc eur.
Taktiež prešlo zníženie dane z príjmu právnických osôb a samostatne zárobkovo činných osôb o 35 percent.
„Hoci sme navrhovali 50, aj 35 je pre nás veľký úspech,“ hovorí Štúrik.
Nižšia daň z príjmu zvýši atraktivitu podnikateľského prostredia a je predpoklad, že sa v zaostalých okresoch vytvoria nové pracovné miesta.
Združeniu sa podarilo presadiť i finančnú podporu pre podnikateľov, ktorí v zaostávajúcom regióne preinvestujú minimálne 200-tisíc eur. V praxi to znamená, že polovicu investovaných nákladov im štát vráti.