RIMAVSKÉ JANOVCE. Na vežičke a západnom priečelí románskeho kostola svätého Jána Krstiteľa v Rimavských Janovciach v súčasnosti prebiehajú rekonštrukčné práce. Ako informoval Milan Kerdik, farár a správca farnosti v Jesenskom, do ktorej Rimavské Janovce patria, rekonštrukcia sa mohla uskutočniť vďaka projektu s podporou Ministerstva kultúry (MK) SR. Práce prebiehajú od začiatku augusta a mali by byť ukončené koncom septembra.
"Podaný projekt sa týkal predovšetkým vežičky, pretože bola skutočne v havarijnom stave. Počas rekonštrukcie však robotníci zistili, že v zlom stave je aj zvon s jeho upevnením a bolo zrejme len otázkou času, kedy by padol dole," povedal Kerdik.
Rímskokatolícka cirkev, ktorá je vlastníkom objektu, žiadala na opravu vežičky a priečelia od MK 33.000 eur. Dostali však len 15.000 eur, pričom na financovaní projektu sa podieľajú piatimi percentami. "Na všetky zamýšľané práce táto suma postačovať nebude. Dokončenie vežičky preto zahrnieme do ďalšieho projektu, ktorý chceme podať budúci rok," uviedol správca farnosti s tým, že financie sa pokúsia zohnať aj z ďalších zdrojov.
Postupná obnova kostola prebieha už niekoľko rokov a v rámci nej bola vymenená strešná krytina a opravená východná časť múrov. Obnovený bol tiež kameninový portál okolo hlavného vchodu. "Rekonštrukcia tejto pamiatky je pre nás o to dôležitejšia, že ide o živý kostol, takže sa v ňom pravidelne v piatok a nedeľu konajú omše," vysvetlil Kerdik.
Kostol v Rimavských Janovciach patrí medzi najstaršie zachované sakrálne stavby na Gemeri a v Malohonte a je zaradený do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Podľa vyjadrenia archeológa Gemersko-malohontského múzea Alexandra Botoša datujú architektonicko-historické výskumy jeho vznik do prelomu 12. a 13. storočia. Bol súčasťou benediktínskeho kláštora, ktorý sa však do dnešných čias nezachoval. Kostol v súčasnej podobe je výsledkom neorománskej prestavby a rekonštrukcie, ktorá sa uskutočnila v roku 1875.