ORAVSKÁ POLHORA. Tóny medzinárodného gajdošského festivalu zneli v Oravskej Polhore, Sihelnom, Zuberci a poľskej Milowke. Pozvanie hlavných usporiadateľov – Oravského kultúrneho strediska a obce Oravská Polhora prijalo 135 gajdošov a členov gajdošských hudieb zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Maďarska, Škótska, Chorvátska a Grécka.
Priblížili nástroj deťom
Už 16. ročník Gajdovačky sa začal výchovnými koncertmi gajdošov po oravských školách. Vo štvrtok a piatok, 10. a 11. septembra, muzikanti priblížili tento nástroj i slovenskú gajdošskú tradíciu, ktorá je už dva roky zapísaná v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, deťom v Oravskej Polhore, Sihelnom, Hruštíne, Námestove a Nižnej.
Piatkový program začal podvečer v kultúrnom dome v Oravskej Polhore sprístupnením výstavy dobových fotografií.
V regionálnej súťaži v speve ľudových piesní pod názvom Tak spievala moja babka sa potom predstavili mladé talenty z oravských goralských obcí.
Večer spríjemnila Gajdošská vandrovka – koncert účastníkov a Premyslav Ficek z Poľska prezentoval gajdošskú tradíciu prihraničných obcí z druhej strany Beskýd.
Zaujala nielen monografia o gajdách, prezentované hudobné CD, ale najmä koncert gajdošov Byrtkowcov z Pewle Wielkej, posledných nositeľov tradičného gajdošského štýlu oblasti. V rámci programu Milan Rusko z Bratislavy priblížil spôsob výučby hry na gajdy.
Zabodovali aj domáci
Sobotný program ponúkol malú školu hry na gajdy, na ktorej tridsiatku záujemcov do tajov hry na macedónske gajdy zasvätil Andor Végh.
V bohatom programe festivalu nechýbali ani sprievodné koncerty gajdošov. Úspešne zahrali v zuberskom skanzene, v poľskej Milowke, v Sihelnom a na Slanej vode v Oravskej Polhore. Dominantou sobotného programu však bola medzinárodná súťaž mladých gajdošov O Zboroňovu nôtu, usporiadaná už po pätnástykrát na počet zosnulého nositeľa štýlu, muzikanta a výrobcu gájd Jozefa Zboroňa z Oravskej Polhory.
„Cieľom súťaže je podporovať a prezentovať mladých interpretov a zachovávať tak tradičný štýl hry v európskych gajdošských oblastiach,“ povedal Miroslav Žabenský, riaditeľ Oravského kultúrneho strediska.
Pred porotou, zloženou z gajdošských majstrov a etnomuzikológov zo Slovenska, Poľska a Škótska, sa vo dvoch vekových kategóriách predstavilo 20 talentovaných muzikantov.
V mladšej vekovej kategórii najviac zaujali domáci gajdoši. Prvé miesto získal Martin Machajda, druhé Adrián Matis, obaja z Oravskej Polhory, na treťom sa umiestnil Marek Ryt zo Suchej Beskidskej v Poľsku.
V súťaži však dominovali gajdoši staršej vekovej kategórie, do 25 rokov. Tu zvíťazil interpretačne vyzretý Mislav Botica z Chorvátska, druhé miesto získal Matúš Kovár zo Zohora a tretie starší brat Mareka Ryta – Jan zo Suchej Beskidskej.
Cenu poroty si z Oravskej Polhory odniesol Mário Pavel z Veľkého Zálužia.
Gajdy poskladali rýchlo
Večerný program vo veľko-priestorom stane patril Gajdošskej pasovačke – súťaži šikovnosti a zručnosti majstrov. Jednou zo súťažných disciplín bolo i skladanie gájd na čas.
Hudbu v závere spestrila tanečná škola. Polhorské tance striedali chorvátske a učilo sa i grécke „oro“.
Tretí deň festivalu začal svätou omšou venovanou gajdošom a ďalším nositeľom tradície, pokračoval spomienkou na oravských gajdošov Jozefa Zboroňa a Jána Fernezu na cintorínoch v Sihelnom a Oravskej Polhore a vyvrcholil popoludňajším galaprogramom. V ňom divákov okrem iných zaujali najmä výkony maďarských gajdošov, virtuozita Škóta Lindsy Davidsona, netradičné a improvizované spojenie hry Jaseka Karpiela – Bulecku zo Zakopaného a Ľubomíra Tatarku zo Slovenskej Ľupče, melodické piesne Stjepana Večkovića zo Zagrebu či záverečný pozdrav zoskupenia Spojené huky Slovenska.
Autor: Miroslav Žabenský