LUČENEC. Problematike rizík internetového sveta a sociálnych sietí bol venovaný workshop pre preventistov, pedagógov a odbornú verejnosť, ktorý sa v uplynulom týždni konal v Lučenci pod názvom Virtuálny svet a reálne nebezpečenstvá. Podujatie organizovalo občianske združenie Preventista združenie pre bezpečnosť a prevenciu, Colná a finančná správa SR, Ministerstvo vnútra (MV) SR, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP) Lučenec a ďalší partneri.
"V hodinových blokoch mohli účastníci získať informácie, ktoré môžu ďalej využiť vo svojej praxi. V priebehu dňa sa vystriedalo niekoľko odborníkov, ktorí sa snažili s preventistami zdieľať nielen základné poznatky z problematiky, ale aj poznatky vychádzajúce z praxe," uviedol Jaroslav Oster, zakladateľ OZ Preventista, ktorý zároveň predniesol prvú tému Počítačová kriminalita.
Preventistom zhrnul základné typy trestných činov spojených s počítačmi a následne sa zameral na základné témy kyberkriminality ako kyberšikana, sociálna manipulácia, podvody vo svete internetu vychádzajúce z reálnych prípadov. Výstupom boli rady, ako postupovať, ak sa stane človek obeťou kriminálneho činu v digitálnom priestore.
Zástupca Colnej a finančnej správy SR Jozef Oravec prezentoval skúsenosti z využívania internetu ako nástroja napomáhajúceho nelegálnemu obchodu. Popísal riziká, ktoré hrozia pri nakupovaní v online priestore, vymedzil základné termíny trestného práva súvisiace práve s nelegálnou činnosťou v IT svete.
Riaditeľ odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin v záverečnom vstupe detailne predstavil ojedinelý európsky projekt zameraný na prevenciu obchodovania s ľuďmi a nelegálneho zamestnávania. Zaujímavým odkazom jeho prednášky bola podľa organizátorov skutočnosť, že aj v súčasnej modernej dobe sa obyvateľ Európy svojím neuváženým chovaním môže stať novodobým otrokom nezávisle na veku, pohlaví a spoločenskom postavení.
"Spätná väzba od účastníkov workshopu potvrdila aktuálnosť preberaných tém a celospoločenskú potrebu zvýšenej komunikácie problémov súvisiacich s bezpečnostnou gramotnosťou," dodal v tejto súvislosti Oster.
OZ Preventista združenie pre bezpečnosť a prevenciu je mimovládna nezisková organizácia, ktorá vznikla v októbri 2013. Spoločným cieľom združenia je zvyšovanie povedomia o informačnej bezpečnosti so zameraním na šírenie prevencie počítačovej kriminality medzi deťmi a mládežou, s priamou podporou spolupráce a vzdelávania ich pedagógov a rodičov zo strany odborníkov v oblasti informačnej bezpečnosti.