ZACHAROVCE. O záchranu stredovekého gotického kostola v Zacharovciach sa obec snaží už niekoľko rokov. Do roku 2011 kvôli nevyjasneným majetkovým pomerom kostol nemal správcu a chátral. Štvrtý rok patrí obci. List vlastníctva dostali pred sviatkami, brali ho ako vianočný darček.
„Nebude to ľahké. Urobíme však všetko pre to, aby sme kostol zachránili,“ hovorí Ružena Gembická, starostka obce. Čas ukázal, že to bude ťažké. Práce postupujú pomaly, zdržiavali ich viaceré výskumy. Brzdia to aj financie, ktoré obec dostáva postupne.
Čakajú na peniaze
V tretej etape rekonštrukcie, ktorú plánujú začať do konca septembra, chcú opraviť zatekajúcu strechu. Tá je prikrytá provizórnou plachtou dva roky.
„Z ministerstva kultúry sa nám podarilo získať finančný príspevok vo výške 14-tisíc eur,“ hovorí starostka.
Sumu bude obec kofinancovať desiatimi percentami. „Zmluvu sme podpísali začiatkom mesiaca, teraz čakáme, aby nám peniaze nabehli na účet.“
Starostka je opatrná, doteraz neoslovila ani firmy, ktoré by mohli projekt realizovať: „Môže sa prihodiť čokoľvek. Radšej si počkáme, než by sme neskôr museli riešiť, z čoho firmu vyplatíme.“
V úvode tretej etapy začnú najskôr spevňovať piliere, ktoré sa poškodili pádom 35-metrovej veže v roku 2002.
Zaujímavosťou je, že veža spadla 11. septembra, presne rok po útoku na Svetové obchodné centrum. V tom čase sa snažila starostka získať peniaze aj zo Spojených štátov, kam napísala list. Dodnes sa odpovede nedočkala. Súčasne s opravou strechy by mali začať stabilizačné práce, oprava krovu a úpravy terénu pre odvod zrážok.
Dostali malé sumy
Doposiaľ bol projekt podporený z eurofondov dvakrát. Obec však dostala len malé sumy, podobne ako tento rok.
„Píšeme projekty na ministerstvo pravidelne, ide totiž o národnú kultúrnu pamiatku.“
V máji 2013 obec podpísala zmluvu o poskytnutí dotácie z rezortu kultúry vo výške 15-tisíc eur. Z financií podľa Gembickej museli najprv vyhovieť pamiatkarom a zabezpečiť rôzne výskumy, ktorých bolo naozaj dosť. Architektonicko-historický, umelecko-historický, arche-ologický, reštaurátorský či dendrologický výskum stáli veľa času i peňazí.
Napriek tomu sa za takmer štyri roky podarilo aspoň zabezpečiť strop kostola a osadiť strešnú plachtu, ktorá dočasne prekrýva najpoškodenejšie časti strechy.
Kostolík je zaujímavý aj príbehmi, ktoré sa v súvislosti s ním tradujú. V obci sa povráva, že v kostole bol pochovaný jeden z husitských vodcov, ktorý bojoval pred 500 rokmi v bitke pri Lučenci.