TURIČKY. V Turičkách sa narodil a hoci precestoval takmer celý svet, rodnej dedine ostal verný. Majster Tibor Kobliček tu vo svojej dielničke vyrába hudobné nástroje, s ktorými zožal úspechy všade, kde sa objavil. Majster vyrobí takmer čokoľvek- píšťaly, fujary, gajdy, ozembuchy, trombity, rapkáče, biče, vábničky, revnice, husle či ninery.
Najskôr maľoval, neskôr vyrobil prvú fujaru
Umelecké sklony sa v ňom prejavili už v detstve, inklinoval k maľbe. Dokončil výt-varnícky kurz a zamestnal sa v sklárňach ako výtvarník na propagačnom oddelení. Inšpiroval ho najmä rodný kraj.
I v tomto smere bol úspešný, v roku 1975 získal hlavnú cenu Výtvarnej Dubnice. Vtedy stretol známe Trio Kubincovcov z Utekáča a jeho tvorba nabrala nečakaný smer.
Od plátna prešiel k drevu, koži a rohovine. „Kubincovci boli najlepšími fujaristami na Slovensku. Ja som ich vozieval na vystúpenia do Bratislavy či Maďarska. Naučil som sa od nich piesne, neskôr aj ako sa vyrába fujara,“ hovorí majster Kobliček.
Každý rok sa naučil vyrobiť nový nástroj
V tom istom roku vyhral cenu za svoju prvú fujaru na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve. Toto ocenenie odštartovalo dvadsať rokov súťaženia a vyhrávania.
„Každý rok v súťaži pribúdal nejaký nástroj. Najprv to boli len fujary, potom gajdy, korýtkové husle. Ja som sa vždy za rok naučil, ako sa nástroj vyrába a vždy som bol aj ocenený,“ spomína Kobliček.
Majster musí ovládať aj sedem remesiel
Na všetky nástroje, ktoré vyrobí, dokáže aj zahrať. Ako hovorí, aby vyrobil dokonalý nástroj, musí ovládať aj sedem remesiel.
„Robím si sám všetko od začiatku do konca. Pri gajdách som aj mäsiar, z kozy potrebujem kožu. Potom som garbiar, klampiar, rytec. Čo treba, vylievam cínom, trochu som umelec - vyrežem ozdoby do dreva a rohoviny a nakoniec musím byť trochu aj muzikantom. Ako by som inak vyskúšal, či nástroj dobre hrá?“ smeje sa.
Všetky remeslá a postupy sa učil od starých majstrov z rôznych kútov Slovenska, ktorých, ako hovorí, uplácal pálenkou. „Zadarmo nebolo nikdy nič.“
Okrem dreva, z ktorého vyrába fujary zdobené detvianskym tulipánovým vzorom, používa materiály ako rohovina či kosti.
„Z rohoviny vyrábam pastierske rohy. Sú z hovädzieho rohu, tie väčšie z maďarských volov.“
Jeho syn ide v otcových šľapajách
Radosť mu robí, že jeho remeslo s ním nezanikne. Jeho syn Ladislav pokračuje v tradícii. V detstve začínal s výrobou píšťaliek a pomáhal otcovi v dielni.
„Napokon som skončil pri husliach, ktoré vyrábam dodnes. Je to najkrajší hudobný nástroj, má najbližšie k ľudskému hlasu. Každá súčiastka má význam, je to umelecké dielo,“ hovorí Ladislav.
Najvšestrannejší výrobca ľudových hudobných nástrojov sa naučil vyrábať aj jednu zvláštnosť. Jedinečný hudobný nástroj ninera pochádza z Talianska. Je podobná husliam, no namiesto sláčika má koliesko, ktoré rozoznieva všetky štyri struny naraz.
Majster aj jeho syn sú jedinými výrobcami tohto unikátneho nástroja na Slovensku. Nineru vyrábajú z dreva starého javora, vrchná doska je smreková a klátiky orechové. „Tento nástroj je náročné vyrobiť, trvá to aj pol roka. No oplatí sa, naše ninery sú aj v Amerike či Španielsku.“
V súčasnosti sa každý snaží usporiť, kde sa dá. Na trh sa dostali aj umelé vábničky a iné nástroje za pár eur. Majster hovorí, že jeho výrobky sú napriek tomu vyhľadávané. „Dobrý poľovník si vždy radšej kúpi roh odo mňa, rovnako je to aj s hudobnými nástrojmi.“ Najlepšie sa mu predávajú na tradičných jarmokoch, napríklad na Radvanskom.
Jeho výrobky sa vo svete preslávili aj vďaka jeho spolupráci s folklórnymi súbormi.
„Dvadsať rokov som vystupoval ako sólista v Ďatelinke, potom so Šarišanom.“ Vďaka tomu svoje umenie predstavil ľuďom vo Francúzku, Anglicku, Belgicku, Nemecku, ale aj v ďalekom Japonsku.
Precestoval svet a získal mnoho ocenení
Okrem Slovenska vystavoval v nemeckom Hannoveri i španielskej Seville. Na hudobných nástrojoch Tibora Koblička hrajú poprední muzikanti a folklórne súbory dodnes. Vlastnia ich múzeá, divadlá, filmové štúdiá či jednotlivci.
Za jeho tvorbu mu bola udelená pocta ministra kultúry SR, strieborná plaketa za rozvoj kraja od Krajského úradu v Banskej Bystrici aj cena od primátorky Lučenca. Výrobky tohto známeho umelca môžete v týchto dňoch obdivovať v prednej izbe galérie a predajne Ústredia ľudovej umeleckej tvorby v Bratislave.