LUČENEC. Od hospodárskej krízy zažíval trh s nehnuteľnosťami nepriaznivé obdobie. Ceny nehnuteľností prudko klesali, dno dosiahli znížením o 30 až 40 percent. Podľa realitných maklérov sa situácia počas tohto roka stabilizovala.
„V porovnaní s predchádzajúcim rokom sme zaznamenali stagnáciu až mierny nárast cien nehnuteľností. Oproti roku 2010 je to ešte stále pokles o 10 – 20 %,“ hovorí Beáta Juríčková z realitnej kancelárie RE/MAX Reality Art Rimavská Sobota.
V Lučenci sa ceny líšia podľa lokality
Cena závisí od niekoľkých faktorov, najmä od stavu bytu a lokality. „Na Rúbanisku III. zaplatíte za trojizbový byt približne 20-tisíc eur, kým v centre mesta aj 38- až 40-tisíc eur,“ hovorí Monika Moravčíková z realitnej kancelárie Exkluziv.
Dôvodom je najmä lepšia občianska vybavenosť. Najvychytenejšie lokality sú Námestie republiky, novostavby pri cintoríne a bytovka medzi Lučenčanmi známa ako Čínsky múr.
Moravčíková, ktorá sa špecializuje na predaj bytov, potvrdila, že tie sa stále predávajú najlepšie. „Byty kupujú hlavne mladí ľudia, ktorí sa chcú osamostatniť. Samozrejme, väčšinou to riešia prostredníctvom úveru.“
V tomto roku to ale nemajú také jednoduché ako po minulé. „Banky už nechcú preplácať celú sumu za byt, desať percent si majú hradiť sami, čo im komplikuje situáciu.“
Staré domy predávajú ako pozemky
Tomáš Vojtek sa špecializuje na predaj domov. Hovorí, že domy vyhľadávajú väčšinou ľudia okolo štyridsiatky. Majú záujem o dva typy domov.
„V prvom prípade sú to staré váľkové najmä na vidieku, ktoré sú určené na zbúranie. Kupujú ich len kvôli pozemku. Žiaľ, veľakrát ich ceny majitelia držia privysoko a potom ich nevedia predať.“
Ceny takýchto nehnuteľností v okolí Lučenca sa pohybujú od 9- do 14-tisíc eur. Maklér si myslí, že ak by ich majitelia predávali ako stavebný pozemok, bolo by oveľa jednoduchšie ich predať.
„Keby ich núkali za 8-tisíc eur, predali by sa za dva týždne. Takto si sú na trhu aj dva roky a napokon sú nútení cenu aj tak spustiť.“ Majitelia totiž podľa neho musia rátať s tým, že aj zbúranie domu bude nového majiteľa stáť okolo tritisíc eur.
Éra socialistických „kociek“ sa skončila
Väčšina tých, ktorí si chcú kúpiť nehnuteľnosť na vidieku či v meste, uprednostňuje menšie rodinné domy. „Druhým typom sú domčeky v priamo v meste. Najlukratívnejšia časť je pri parku, po tých je veľký dopyt,“ hovorí Vojtek.
Ceny v Lučenci sa pohybujú od 45-tisíc za menšie a staršie domčeky až po 100-tisíc za „socialistické kocky“. „Tento typ sa ale nepredáva tak dobre ako menšie domčeky. Preto sú majitelia nútení spúšťať ceny aj pri týchto domoch.“
Prekvapujúce je, že ceny nehnuteľností v niektorých okolitých obciach sa od lučeneckých takmer nelíšia. Za dom v Haliči zaplatíte len o dve až tritisíc eur menej ako v okresnom meste.
„Ďalšie vychytené obce sú Vidiná, Kalinovo, na stavebné pozemky je hitom Boľkovce- osada. Ceny sa tam pohybujú okolo 20 eur za meter štvorcový.“
To je značný rozdiel oproti cenám za meter v Lučenci, kde ho kúpite za 40 eur. „Najnovšie je záujem o pozemky pri viniciach vedľa ihriska.“
V obciach v okolí Fiľakova sa podľa neho v tomto období domy neoplatí predávať, ceny sú veľmi nízke. „Napríklad v Šíde kúpite poschodový dom aj za 12-tisíc eur.“ Vojtek spomenul, že sa počas posledného mesiaca stretol s novým fenoménom. „Písalo a volalo mi mnoho moslimov, ktorí chceli na okolí kúpiť domy. Napokon sme nepredali ani jeden, lebo majitelia s tým nesúhlasili.“
Predáva sa lepšie ako minulý rok
Realitná kancelária Micha+ vo Veľkom Krtíši pôsobí na trhu už vyše 20 rokov. Jej konateľ Milan Chamula hovorí, že s predajom je tento rok spokojný.
„Predávalo sa lepšie ako vlani. Trh je ale rozkolísaný, je to všelijaké.“ hovorí Chamula. Ceny bytov vo Veľkom Krtíši sa za posledné roky výrazne nezmenili.
„Po minulé roky sa ceny za jednoizbové byty pohybovali od 8-tisíc eur, za dvojizbový byt majitelia pýtali od 10-tisíc eur. Tento rok sa ceny mierne zvýšili.“ Lukratívnou časťou mesta ostávajú ulice Venevská a Písecká. „Nie sú tam ale veľké rozdiely. Všetko sa dá predať.“
V niektorých dedinách sú domy nepredajné. „Ak si niekto myslí, že sem chodia Bratislavčania a vykupujú domy na dedinách, mýlia sa. Domy kupujú najmä domáci,“ hovorí Chamula..
Migrácia za prácou sa podpísala pod nízke ceny nehnuteľností v Krtíšskom okrese. Rodinné domy, napríklad v Ipeľskom Predmostí či v Suchom Brezove, kúpite už od 12-tisíc eur. Nad hranicou 30-tisíc sa udržali len v Dolnej Strehovej či Želovciach.
Ceny vzrástli aj v Rimavskej Sobote
V Rimavskej Sobote je rovnako ako v ostatných spomínaných okresoch najväčší záujem o byty. Zaujímajú sa o ne mladí ľudia i seniori, ktorí ostali na starobu sami. „Najvyhľadávanejšie sú trojizbové byty s balkónom v centre mesta,“ hovorí Beata Juríčková.
Podľa rozsahu rekonštrukcií sú za ne ľudia ochotní zaplatiť od 30- do 40-tisíc eur. Byty mimo centra sú lacnejšie aj o šesťtisíc eur. „Lukratívne sú najmä Ulica Malohontská či sídlisko Rimava. Stále obľúbené ostáva aj sídlisko Západ, kde sú ale ceny o niečo nižšie.“
Dopyt po domoch je veľký, no priamo v meste je ich na predaj ako šafránu. Preto kupujúci vyhľadávajú nehnuteľnosti v obciach, ktoré sú blízko mesta.
„Vychytenými obcami sú napríklad Čerenčany či Kružno, hoci aj tu je menších domov, ktoré ľudia hľadajú, málo.“ Za domy v pôvodnom stave v týchto lokalitách zaplatíte približne 40- až 50-tisíc eur.
Podobne ako v okrese Veľký Krtíš aj tu sú v niektorých dedinách nehnuteľnosti nepredajné. „V okolí Hajnáčky a podobných dedinách, ktoré sú ďalej od mesta, sa domy predávajú veľmi ťažko, i keď sú výrazne lacnejšie. V takých lokalitách nie sú pracovné príležitosti, v tom vidím hlavný dôvod, prečo o ne nie je záujem,“ dodá Juríčková.