CHLEBNICE/UHROVEC. „Umenie napospol je jedna z najšľachetnejších stránok ľudstva, v ňom, kde sa ujalo, javí sa lepšia čiastka človeka i národa.“ V zmysle citátu Ľudovíta Štúra sa posledný októbrový víkend v Uhrovci uskutočnila celonárodná spomienka pri príležitosti 200. výročia narodenia slovenského velikána Ľudovíta Štúra. Kraj, kde sa narodil Martin Kukučín aj Pavol Országh Hviezdoslav, na nej reprezentovala Chlebnická muzika.
Hrdí Slováci
„Veľmi radi sme prijali pozvanie starostky Uhrovca Zuzany Máčekovej,“ hovorí vedúci ľudovej hudby Jozef Hajduch. „Takáto akcia sa naozaj nedá odmietnuť. Vymyká sa z rámca našich doterajších vystúpení na svadbách, oslavách okrúhlych narodenín či stretnutiach zahraničných Slovákov.“
Pred rodným domom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka.
Starostka v príhovore potvrdila jeho slová, keď ocenila Ľudovíta Štúra, ale aj Alexandra Dubčeka, ktorí sa narodili v tom istom dome. „My, Slováci, by sme mali byť hrdí na svoju minulosť, na takých významných ľudí akými boli Štúr, Dubček a ďalší významní Slováci, ktorí reprezentujú naše slovanstvo.“
Prezident Andrej Kiska v Uhrovci povedal, že Ľudovít Štúr je symbolom národnej súdržnosti. „Narodil sa a žil, aby prekročil hranice dobového národného buditeľstva a dal našim novodobým dejinám nielen zakladateľský impulz, ale najmä vyšší zmysel perspektívy, teda budúcnosť.“
Do Uhrovca Jozef Hajduch cestoval spolu s dlhoročnými kolegami Benediktom Suľom, hráčom na basu, Stanislavom Stacherom, ktorý hrá na kontru a zároveň je encyklopédiou ľudových piesní. Štvrtým do partie je husľový sólista Ondrej Stachera, ďalším huslista Matej Stachera. Všetci spolu zároveň vynikajúci speváci.
Nadčasové citáty
Jozef Hajduch priblížil ďalší dôvod, prečo im bolo poctou účinkovať v rodisku človeka, vďaka ktorému máme rodnú reč. „Slovenčina je pre každého z nás darčekom od matere a myslím si, že najmä vďaka Štúrovi nám ju naše milované mamy mohli dať. My sa môžeme o ňu podeliť v hovorenej alebo spievanej podobe s ostatnými.“
Prišla aj Štúrova priateľka Adela Ostrolúcka.
Štúrovo ponímanie kultúry, politiky, umenia a náboženstva sú podľa Jozefa Hajducha nadčasové. „Aj napriek tomu, že Štúrove citáty sú staré 150 rokov, stále sú veľmi aktuálne. Môžu byť návodom, ako si životné situácie vysvetliť, alebo ako nachádzať východisko z problémov. Keby sme si ich osvojili a žili podľa nich, tak sa určite môžeme viac usmievať, rastieme, prosperujeme. Základom je úcta človeka k človeku. Veľa sa o tom hovorí, ale nie vždy dodržiava.“
Ako príklad uviedol hneď niekoľko ďalších Štúrových citátov. „Nielen vlády sú zlé, ale aj ľud je často skazený, a vlády len odrážajú jeho kvality.“ Politici si môžu brať príklad z ďalšieho. „Príklad jeden, ktorý je opravdivý, platí viac než tisíce rýchle zapadajúcich slov.“
Pravda je napísaná aj v nasledujúcom.
„Obyčajne to býva tak, že tí, ktorí sú namyslení, väčšinou sú aj obmedzení: usilujú sa takto zakryť svoju hlúposť, no človek vedomý si svojej sily a dôstojnosti uteká pred pochvalou davu.“
Rodáci spomínali na Oravu
Chlebnickej muzike sa dostalo pocty hrať až trikrát na podujatí, ktorého sa zúčastnili naši ústavní činitelia, zahraniční veľvyslanci, zástupcovia kultúrnej a akademickej obce, ale aj obyčajní ľudia.
Chlebničania v plnej paráde. FOTO: JOZEF ŠUTTA
„Prvý raz sme sa predstavili neplánovane ešte pred kladením vencov,“ povedal Jozef Hajduch. „Pred zhromaždením významných osôb, širokým publikom a televíznymi kamerami sme mali rešpekt. Snažili sme sa interpretovať pravú naturálnu ľudovú muziku.“
Po kladení vencov nasledovalo druhé vystúpenie. Publikum spievalo, tlieskalo a vyžiadalo si prídavok.
„Ten sme si užívali. Povzbudzujúce je, že tam bolo veľa mladých ľudí, ktorí sa pridali a spievali.“
Záver prezentácie oravského folklóru sa uskutočnil po divadelnom predstavení na slávnostnej recepcii. „Tam sa púšťali ľudia nielen do spevu, ale aj do tanca. Na rozlúčku nás aj odprevádzali. Prekvapilo nás, že počas prestávok za nami chodili ľudia, ktorí sa hlásili k Orave a vraveli, toto moja mama spievala, toto môj otec, alebo, pochádzame z dedinky na Orave, máme tam rodinu, dobrých priateľov. Pozdravujte. Prežili sme, aj vďaka slnečnému počasiu, krásny deň.“
Chlebnická muzika so SĽUK-om.
Podľa Jozef Hajducha bolo počas celého dňa cítiť Štúrov odkaz. „Nie je šťastie nad druhými sa vypínať a druhých utláčať, ale šťastie s druhými žiť, rovne vzdelanými, rovne šťastnými, rovne spokojnými.“
Posledným prekvapením pre oravských hudobníkov bolo stretnutie s kolegom folkloristom z okolia Nitry, ktorý sa zaujímal aj o chlebnický futbal. „Až tak ďaleko sa doniesol chýr o výkonoch našich futbalistov.“
Jozef Hajduch na záver ešte pripomenul citát Ľudovíta Štúra, ktorý je priam šitý na túto dobu. „Od Západu sme sa naučili veľa, veľmi veľa, ale nemôžeme začať tým, čím sa sám privádza k úpadku, ale tým, čím sa stal veľkým a mocným.“