LUČENEC. Dolnozemskú dedinu Padina v Srbsku, v ktorej žije početná slovenská komunita, priblíži prednáška, ktorá sa uskutoční v priestoroch Novohradského múzea s galériou (NMG) v Lučenci v nedeľu 15. novembra o 14.00 h. Ako informovala etnologička NMG Emília Mázorová, podujatie je súčasťou posledného cyklu prednášok v rámci projektu Dolná zem a Novohrad.
Hovorí sa, že Padina je najslovenskejšia obec v celom zahraničí. Spomína sa tiež, že je to dedina hlbokých studní a „mletej″ vody. Obyvatelia totiž zápasili s nedostatkom pitnej vody a aj z tohto dôvodu má obec vo svojom erbe džbán, vysvetlila etnologička.
Padinu predstavia priamo dvaja jej obyvatelia, zahraniční Slováci Daniela Ďurašová a Pavol Petráš. Premietnu filmový dokument a predstavia zbierkové predmety zachované v ich Etnomúzeu. Porozprávajú tiež o zvykosloviach obyvateľov Padiny od narodenia až po smrť a nezabudnú ani na svojich insitných maliarov, priblížila Mázorová a dodala, že doplnkom prezentácie bude aj spev.
Padina sa nachádza v autonómnej oblasti Vojvodina v Srbsku a žije v nej približne 6000 obyvateľov. Vyše 99 percent z nich je slovenskej národnosti. Obec na začiatku 19. storočia zaľudnili slovenské rodiny, ktoré sa na Dolnú zem prisťahovali prevažne z Gemerskej a Novohradskej župy.