BRATISLAVA/RIMAVSKÁ SOBOTA. Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) naďalej pracuje na projektoch nových vedení s Maďarskom. Ide o 400-kilovoltové vedenia na trase Gabčíkovo - Gönyu - Veľký Ďur a Rimavská Sobota - Sajóivánka. Projekty sú v štádiu pred začatím procesu územného konania.
„S fyzickou výstavbou vedení sa začne až po vydaní územného rozhodnutia a stavebného povolenia,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.
Skutočné náklady ešte nie sú známe
Ešte predtým sa však pripravuje podpis zmluvy o výstavbe vedení medzi maďarským a slovenským prevádzkovateľom prenosových sústav.
„Následne začneme proces verejného obstarávania na výber zhotoviteľa inžinierskych a projektových činností, paralelne pre oba projekty vedení,“ dodal Deák. Výstavba nových vedení by si mala na slovenskej strane vyžiadať spolu s úpravami v koncových rozvodniach zhruba 60 miliónov eur. "Skutočné náklady na realizáciu budú známe až po ukončení verejného obstarávania na výber realizátora stavby,“ upozornil Deák.
Nové vedenia medzi Slovenskom a Maďarskom by mali byť postavené do konca roka 2018. SEPS však nevie v súčasnosti vylúčiť, že projekty môžu mať určitý sklz. "Z dôvodu pretrvávajúceho meškania schválenia zmluvy o výstavbe vedení na strane maďarského prevádzkovateľa prenosovej sústavy, firmy MAVIR, sa pôvodný termín ukončenia výstavby vedení môže posunúť. K novému termínu uvedenia oboch vedení do prevádzky sa tak budeme môcť zodpovedne vyjadriť až po podpise spomínanej zmluvy," konštatoval Deák.
Prioritný projekt
Projekty nových vedení medzi Slovenskom a Maďarskom patria medzi prioritné projekty spoločného záujmu EÚ.
„Cieľom Európskej únie je vytvorenie jednotného trhu s elektrinou pre zvýšenie konkurenčnej schopnosti jednotlivých jej regiónov. K naplneniu tohto cieľa je potrebná primeraná elektroenergetická infraštruktúra, ktorá však v niektorých regiónoch EÚ nespĺňa požiadavky na takúto prevádzku,“ uviedol Deák.
SEPS už zaslala vo výzve na predkladanie žiadostí v rámci programu Connecting Europe Facility za rok 2015 žiadosti na udelenie finančného príspevku na financovanie inžinierskych a projektových činností súvisiacich s výstavbou nových vedení.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Jediným akcionárom firmy je Ministerstvo financií SR.