LUČENEC. Lučenčan Jaroslav Oster už takmer dvadsať rokov pôsobí v oblasti bezpečnosti a prevencie na internete. Pred tromi rokmi založil občianske združenie Preventista. V týchto dňoch sa združeniu podarilo vydať už druhú publikáciu Ako na nástrahy internetu. Kniha má podobné zameranie ako jej prvá verzia, ktorá vyšla v decembri minulého roku. Nájdete v nej odborné články zamerané na problematiku bezpečnosti internetu a sociálnych sietí.
„Veľa ľudí často zabúda, akú hodnotu majú informácie, ktoré zverejňujú napríklad na facebooku. Ťažko by sa
niekto postavil do davu a zakričal, že o dva dni odchádza na dovolenku a štrnásť dní nebude doma. Na facebooku sú však takéto informácie bežné. Pre zlodejov je to akoby pozvánka do prázdneho domu,“ vysvetľuje Oster.
Podklad pre zamyslenie
Virtuálny online svet ovplyvňuje náš reálny život. Nespočetné množstvo ľudí zbiera informácie alebo dáta na sociálnych sieťach, ktoré v reálnom živote pokladajú za tajomstvá.
„Skôr, než odošlete status, správu alebo zdieľate video, položte si jednoduchú otázku: Povedal by som to isté aj zoči-voči osobe na druhej strane chatu? Ak ste odpovedali nie, zamyslite sa nad tým, či status odošlete,“ upozorňuje odborník v oblasti informačnej bezpečnosti.
Cieľom pri vydaní publikácie nebolo poskytnúť vyčerpávajúci manuál, čo robiť alebo nerobiť, aby sme sa vyhli rizikám.
Cieľom bolo poskytnúť istý podklad pre zamyslenie sa nad tým, ako sa ľudia na sociálnych sieťach správajú, akým rizikám sa vystavujú a ako by sa mali správať. Týka sa to všetkých vekových kategórií.
Na internete je všetko
Prízvukuje, že najväčším rizikom je iracionálne správanie ľudí na sociálnych sieťach, ktoré sa diametrálne odlišuje od toho v bežnom živote.
„Žiadny antivírusový program ani kvalitný firewall nie je taký bezpečný, ako zdravý rozum a prirodzený pud sebazáchovy. Je veľmi dôležité uvedomiť si spojitosť medzi virtuálnym a reálnym svetom. Každá informácia spojená s vašou osobou je zneužiteľná,“ tvrdí Oster, ktorý okrem iného už roky prednáša na školách o dôležitosti bezpečnosti správania pri využívaní informačných technológií.
Napriek možným rizikám, ktorý internet prináša, nie je zástancom myšlienky vrátiť sa k písaniu na písacích strojoch. Sociálne siete sú rýchlym komunikačným nástrojom, na internete dnes nájdete všetko. Presadzuje filozofiu: učme používateľov internetu, ako sa majú bezpečne a racionálne správať, aby neboli vystavení rizikám. Rozhodne netreba zakazovať dieťaťu prístup k internetu, skôr ho viesť k tomu, aby problémom predchádzalo.
Posolstvo prevencie
Občianske združenie Preventista má za cieľ šíriť posolstvo prevencie internetovej kriminality a prispieť k osvete informačnej bezpečnosti. V novej publikácii, ktorú združenie vydalo, pribudli časti zamerané na praktické skúsenosti. Aby ste sa cítili v prostredí sociálnych sietí ako doma, zdieľajte len informácie, ktoré skutočne môže vedieť každý.
Tajomstvom by napríklad mala ostať adresa vášho bydliska i informácie o vašej polohe, miesto a dátum narodenia, mená a dátumy narodenín vašich detí či denný rozvrh.
„Sociálne siete môžu byť vďačným nástrojom na komunikáciu, zviditeľňovanie sa, ale môžu predstavovať aj presný opak. Skutočné riziká z hľadiska dosahu na reálny život si užívatelia mnohokrát neuvedomia,“ dodá Oster.
Pre čitateľov Novohradských novín si pripravil malý príbeh, ktorý núti zamyslieť sa: absolvent školy prišiel na prijímací pohovor do zamestnania. Predtým perfektne spracoval životopis i motivačný list. Pohovor sa uberá správnym smerom a zrazu príde otázka na telo: „Si na nejakej sociálnej sieti? Onedlho sa v rukách manažéra objavia výtlačky s dávno zabudnutými fotografiami a komentármi zo známej sociálnej siete. Prichádza rad nepríjemných otázok, na ktoré je ťažko odpovedať bez zapýrenia. Záver personálneho pohovoru je rozpačitý a uzavretý vetou: „Ozveme sa vám.“