HLADOVKA. Tanečný dom prilákal stovky ľudí. Zvládli goralský tanec, čardáš aj Do vysoka.
„Zámerom podujatia je zábavno-vzdelávacou formou zvýšiť záujem všetkých vekových skupín o ľudovú kultúru,“ povedala spoluorganizátorka Júlia Ševčíková. „Každý nemá možnosť zúčastniť sa folklórnych festivalov alebo si zatancovať v súbore. Teraz sme to umožnili aj obyčajným ľuďom, pričom sme ich učili nielen domáce tance, ale aj z regiónu Čierneho Balogu.“
Tanec bez dotyku
V sále kultúrneho domu v Hladovke sa zišlo viac ako tristo zvedavcov, hladných po tanci.
Tancovali starí aj mladí.
„Prekvapil ma počet ľudí,“ povedal lektor goralského tanca Jakub Santer zo Suchej Hory. Tancoval v Skorušine, teraz derie čižmy vo folklórnom súbore Živel v Bratislave. „Všetci sa výborne zabávali.“
Oravský lektor priblížil zvláštnosť Slovenska. „V rámci sveta sme jedineční, pretože na tak malom území sa zachovalo veľa špecifických tancov starého typu. Gorali boli schovaní medzi horami a neovplyvnili ich iné oblasti.“
Jeho zaujímavosťou je, že partner sa dotkne partnerky až na konci tanca.
Do vysoka
Organizátori z OZ Kapce a OZ Vjecna pozvali aj lektora Alfréda Linckeho z Bratislavy, ktorý je vedúcim tanečnej skupina Partia a zároveň pedagógom ľudového tanca. Na Oravu prišiel s čardášom a tancom Do vysoka z Čierneho Balogu. „Tieto staré párové tance so skočným charakterom sú mojimi srdcovkami, pretože priateľka pochádza z Čierneho Balogu a s Do vysoka som vyhral Šaffovu Ostrohu.“
Čím vyššie, tým lepšie.
Aj jeho potešila hojná účasť. „Atmosféra bola výborná. Tanečné domy majú na dedinách oživujúci charakter. Majú folkloristicko-buditeľský náboj.“
Na parkete sa zvŕtala aj Marianna Škrabeková s manželom a deťmi. Zaspomínala si na časy, keď účinkovala vo folklórnom súbore ešte ako žiačka základnej školy. „Milujem folklór a tradičnú ľudovú kultúru. Som jej nadšenec. Dúfam, že takáto akcia sa zopakuje čo najskôr.“