Horný Gemer je od Novohradu aj Hontu vzdialený čo by kameňom dohodil. Kto navštívil hrad, chcel ju vidieť.

„Zisťovali sme, v akom stave vlastne múmia je a čo sa s ňou môže, prípadne nemôže robiť," informoval Radoslav Beňuš z Katedry antropológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Podľa jeho slov je však mumifikované telo vo veľmi dobrom stave. Je pevné, mäkké tkanivá sú dosť pružné a teda znesie prevoz, načrtol s tým, že zatiaľ nie je možné povedať, ako dlho bude výskum trvať a kedy bude možné múmiu vrátiť na Krásnu Hôrku. Určite sa však vráti na pôvodné miesto, dodal.
„Sarkofág sme otvorili po niekoľkých desaťročiach z viacerých dôvodov. Jedným z nich je skutočnosť, že jeho stav aj pri pohľade voľným okom nie je dobrý a je potrebné reštaurovať ho. Pripravujeme tiež novú expozíciu hradu, takže antropologický, historický a umelecko-historický výskum, ktorý bude prebiehať, je dôležitý aj z tohto hľadiska," informoval historik umenia a riaditeľ Múzea Betliar Július Barczi.


Výskum môže priniesť odpovede aj na ďalšie otázky. Podľa riaditeľa je totiž otázne, či bolo telo prirodzene mumifikované, nakoľko odborníci tvrdia, že v takomto stave sa ľudské pozostatky uchovajú len v dôsledku zámernej mumifikácie, a nie prirodzeným spôsobom.

Múmiu našli na začiatku 19. storočia v krypte kostola v Krásnohorskom Podhradí. Majitelia Krásnej Hôrky, Andrássyovci, ho dali preniesť do rodovej kaplnky, kde prežilo aj ničivý požiar hradu v roku 2012. Mumifikované telo bolo okrem iného inšpiráciou aj známemu maďarskému spisovateľovi Mórovi Jókaimu, ktorý ho spomína v románe Levočská biela pani.
