Nosáci z Námestova hľadajú mužov

Plniť sny, prinášať smiech, kultúrne vyžitie, ale aj myšlienky, nad ktorými sa hodno zamyslieť. Pridanou hodnotou ochotníčenia sú nové priateľstvá a pravidelné stretnutia v dobe, pre ktorú je typický pravý opak.

Petra Ilievová s Jaroslavom Randjákom.Petra Ilievová s Jaroslavom Randjákom. (Zdroj: ARCHÍV NOS)

NÁMESTOVO. Utorok 17. novembra, šesť hodín večer. Tiché Hviezdoslavovo námestie ožíva vravou a smiechom ochotníkov, ktorí prichádzajú na skúšku do domu kultúry. Hoci Námestovský ochotnícky súbor, alebo Nosáci, ako ich volajú, doma vypredali takmer dve plné sály, pred nedeľňajším predstavením v Zubrohlave, posledným v tomto roku, majú rešpekt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chvalabohu, vyšlo to

Marika Vojtašáková vyše dvadsať rokov pôsobí ako učiteľka na Základnej umeleckej škole Ignáca Kolčáka. V súčasnosti vedie literárno-dramatický odbor. Myšlienka obnoviť v meste ochotnícke divadlo jej dávno vŕtala v hlave. „Akosi som sa nevedela k tomu dokopať. Povzbudil ma kamarát a bývalý amatérsky herec Maroš Bránický. Skús, daj oznam na facebook a uvidíme, povedal mi. Záujem ma milo prekvapil.“

SkryťVypnúť reklamu

Hra, ktorú mala v pláne ako prvú, skončila v zásuvke. Pre partiu záujemcov, ktorí prišli na zoznamovacie stretnutie, sa nehodila. „Veselohru Náš pán ujo od Ferka Urbánka som vybrala naslepo. Najdôležitejšie bolo, aby sedeli postavy. Až potom som si ju prečítala. Chvalabohu, vyšlo to.“

no-nosaci--3-_r2476_res.jpg

V divadle sa našli aj mladí. FOTO: ARCHÍV NOS

Skúšali aj v Lidli

Manažér, učiteľka, IT pracovník, vodič sanitky aj študenti. Koncom februára sa na prvej čítačke stretlo 12 amatérskych hercov vo veku od 13 do 45 rokov. Po necelých štyroch mesiacoch skúšania sa mali prvýkrát postaviť pred publikum.

„Keď nám doniesli kostýmy, ktoré ušila Alena Ondreková, všetci sme sa do nich obliekli a išli sme si do Lidla kúpiť poživeň,“ spomína Petra Ilievová. „Spôsobili sme tam riadny rozruch. Prechádzali sme sa pomedzi regály a recitovali sme texty. Cítili sme sa ako hviezdy, kým nás ochrankár nespucoval, že sa tam nesmie fotiť ani kamerovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Hoci na skúškach bolo veselo, po generálke im do smiechu nebolo. „Stále jej bolo málo,“ prezrádzajú herci na režisérku. „Toto nie je dobre, to je bez energie, idete len na šesťdesiat percent. Ale pomohlo nám to. Veľmi sme sa snažili. A aký aplauz sme dostali. Ľudia vstali a tlieskali nám.“

Nadšenie chladí Štefan Matušák. „To preto, lebo po dvoch hodinách ich už boleli zadky.“

no-nosaci--1-_r5096_res.jpg

Dobové kostýmy pochádzajú z dielne Námestovčanky Aleny Ondrekovej. FOTO: ARCHÍV NOS

Diéta namiesto siesty

Obavy, či sa inscenácia bude páčiť, boli zbytočné. „Pri nácvikoch sa nám nič nezdalo dosť smiešne,“ priznáva Marika. „No ľudia sa od začiatku smiali.“

Sto rokov starý kus zasadili do súčasného Námestova. „V záverečnej scéne domáca pani hovorí, že nevadí, kde manžel pil, koho ponúkal a komu platil, pričom vymenováva námestovské krčmy.“

SkryťVypnúť reklamu

Brbty diváci nepostrehli. „Baška mala povedať, že náš pán ujo dlho drží siestu a namiesto toho povedala diétu. Najdôležitejšie je, že Námestovčania hru prijali. Zastavovali nás na ulici, blahoželali nám a ďakovali. Myslím si, že za tri eurá dostali neskutočný zážitok – divadelný aj hudobný, keďže prestávky medzi dejstvami vyplnila kapela mojich kolegov zo zušky BUCband.“

Prišla teta Uršuľa

Hlavnou hviezdou predstavenia je Petra Ilievová. Z učiteľky sa mení na slúžku Uršuľu. „Hrať bolo vždy mojím snom. Nemám hlas pre princezné, sladké žienky a jemnôstky. Môžem byť iba mrchou, čarodejnicou alebo klebetnicou. Úloha Uršule mi preto výborne sadla. Stane sa mi, že povedia, aha, prišla teta Uršuľa. Dúfam len, že už nebudem mať úlohu s takým hrozným menom.“

Kladné ohlasy ju tešia, no najviac si cení uznanie od otca. „Netušil, ako ma to baví. Nechcel ísť ani na predstavenie. Po premiére mi so slzami v očiach povedal, dcéra a to po kom máš taký talent?“

Za hlavný prínos ochotníčenia považuje prinášať ľuďom smiech a uvoľnenie. „Som rada, že sa nám podarilo obnoviť v meste divadlo. Ak zmiznú tradície, bude to všetko iba o počítačoch, umelé, chladné a povrchné. O to viac sa teším, že na predstavenia chodí veľa mladých.“

no-nosaci--4-_r1906_res.jpg

FOTO: ARCHÍV NOS

Kde sa dá, tam pijeme

„Ako malý chlapec som hrával v divadle pod vedením Ivana Krušinského,“ spomína Rasťo Lipničan, ktorý dvadsať rokov pracuje na záchranke. „Keď švagriná Peťa povedala, že ide chodiť na divadlo, povedal som, že idem aj ja – veď som starý divadelník. Režisérka sa na mňa pozrela a povedala, že som Baran. Tak som skončil ako mäsiar Juro Baran a zároveň starejší. Jedna rola veselá, druhá vážna, ale kde sa dá, tam pijeme.“

Z ochotníčenia má veľkú radosť aj Štefan Matušák alias Bachráčik. „Hrám šéfa domu, v ktorom sa to všetko odohráva. Páči sa mi, že hra rieši veci, ktoré majú čo povedať aj dnes. Neviem, či som si z nej zobral aj nejaké ponaučenie. V divadle nechcem dať dievku učiteľovi a v skutočnosti mi dve idú študovať za učiteľky.“

Povedať pravdu s láskou

„Divadlo mám rád,“ povedal manažér Maroš Bránický. „Ako ochotník som hrával na vysokej škole v Bratislave a veľmi ma to bavilo.“

Návrat na divadelné dosky v dome kultúry bol náročný. „Hrám až v treťom dejstve a som pravý pán ujo, na ktorého sa celý čas čaká. Nemám tam veľa textu, ale keďže hrám Američana, mám zaujímavý americký prízvuk. Som milo prekvapený, na premiére bolo vypredané a na repríze tiež veľa nechýbalo. Takže asi to má dobrú odozvu.“

Námestovčan obľubuje hry Stanislava Štepku v Radošinskom naivnom divadle. „Pretože láskavým spôsobom hovorí ľuďom pravdu do očí. A to sa mi na divadle asi najviac páči. Ak si divák odnesie pár myšlienok, nad ktorými sa v dnešnom zvláštnom svete zamyslí, určite to má zmysel.“

Drží sa témy

Jaroslav Randják sa zaoberá servisom počítačov. „V Bratislave sme kolaudovali bratov byt, keď mi zavolal kamarát, že zakladajú ochotnícke divadlo a že by som sa tam hodil. Jasné, povedal som. Na druhý deň sa mi to už nezdalo ako dobrý nápad, ale išiel som.“

Najťažšie je nájsť si čas. Pri práci, rodine a stavbe domu ho veľa neostáva. „Vďaka chápavej manželke môžem divadlo robiť s radosťou. Za najväčší prínos považujem to, že sa stretávam s ľuďmi, keďže pre dnešnú dobu je typický pravý opak.“

Jaro sa v predstavení mení na nepravého pána uja Michala Záleského. Naučiť sa text mu dalo zabrať. „Nemám ho veľa, ale mám veľký problém si ho zapamätať. Myslím si, že ani v jednom predstavení nehovorím to isté, ale držím sa témy.“

Divadlo má budúcnosť

Maturantka Barbora Boleková hrá zemiansku dcéru Helenku, ktorá sa vzoprie rodičom a zasnúbi sa s učiteľom. „Nemám veľa voľného času, ale som rada, že som sa na to dala. Vzniklo niečo pekné, čo má veľkú budúcnosť. Divadlo určite obohatí kultúru v meste a život mladých. Nemusia iba sedieť na internete, ale môžu čítať literatúru, zabávať sa a pri stretnutiach so staršími sa aj niečo naučiť. Najprv sme im vykali, ale skamarátili sme sa.“

Pochvaly od rodiny aj spolužiakov a profesorov na gymnáziu padnú dobre. Napriek tomu Barboru herecká dráha neláka. „Keď som bola malá, chcela som byť herečkou. No dnes si neviem predstaviť, že by som sa tomu venovala profesionálne.“

no-nosaci--2-_r1601_res.jpg

Ján Masničák alias učiteľ Javor s Helenkou v podaní Barbory Bolekovej. Vpravo slúžka Uršuľa. FOTO: ARCHÍV NOS

Opäť komédia

Šéfka súboru Marika Vojtašáková oceňuje zázemie v dome kultúry, ktorý im poskytuje priestory aj kulisy. Ochotne pomáhajú podnikatelia, živnostníci aj obyčajní ľudia. Aj vďaka ich pomocnej ruke námestovským ochotníkom tlieskali v Sihelnom, v Kline aj v Zubrohlave. „Rada by som sa s divadlom predstavila aj v Tekovských Nemciach, odkiaľ pochádzam. Uvidíme, kam nás ešte pozvú.“

Premiéru novej hry – znovu to bude komédia, chystajú na jar. „Radi by sme privítali nové tváre, hlavne mužov. Dúfam, že sa nájdu.“

Opustiť veselú partiu sa nám nechce, no nedá sa nič robiť. „Ozaj, a kedy vyjde ten článok?“ vyprevádza nás Štefan Matušák. „Dúfam, že pred Vianocami, aby nám v obchodoch dali nejaké zľavy.“

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 818
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 254
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 077
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 834
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 780
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 078
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 881
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 078
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 881
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu