LUČENEC. Sú nerozlučnou dvojicou. Peter Nociar a František Radinger spolupracujú už viac ako tridsať rokov. Ich pričinením sa do zoznamu slovenských jaskýň zapísalo z okresu Lučenec a Veľký Krtíš okolo dvadsať jaskýň.
V našom okrese máme najmä také, ktoré nie sú sprístupnené verejnosti. Len jedna je verejnosti voľne prístupná. Volá sa Mara Medvedia a nachádza sa neďaleko Divína. Dvojica sa zhoduje v tom, že tie prístupné i neprístupné patria medzi krásy podzemia.
Do niektorých jaskýň vošiel František ako prvý.
„Pri každej jednej som bol zvedavý, čo ma tam čaká. Či tam kedysi žil praveký človek, alebo sa v nej ukrývali zbojníci,“ hovorí s úsmevom na tvári speleológ.
Jaskyniarsku aktivitu miluje. Vždy ho to ťahalo do prírody, mal obrovskú túžbu objavovať niečo nové.
Dnes vám milí čitatelia, poodhalíme dvere do prvých dvoch jaskýň.
Morháčova jaskyňa je dlhá len 14 metrov
Spomína na kamaráta Morháča z Kalinova, ktorý už nežije.
„Objavil vo vysokom vápencovom brale nad Tuhárskym potokom otvor. So svojím poznatkom sa nám zdôveril až po 35 rokoch,“ hovorí Lučenčan.
Jaskyňu našli a pomenovali na počesť objaviteľa – Morháčova jaskyňa. Nachádza sa v pohorí Ostrôžky neďaleko rekreačného zariadenia Lovinit. Nenájdete tu žiadnu kvapľovú výzdobu, len malé náteky na stenách.
„Prebývajú tu rôzne druhy pavúkov a nájdu sa tu aj netopiere. Jaskyňa je dlhá 14 metrov,“ hovorí Radinger.
Nie Smraďúch, nazvali ju Voňačka
Prvú stromovú jaskyňu Voňačku zamerali v máji 2002. Vchod do nej nájdete pri ceste medzi Prahou a Lupočou. Na jaskyňu upozornil jaskyniarov Jozef Drenko, autor monografie o Lupoči.
V kronike obce sa spomína: Na vrchu Kozí chrbát zo strany Hradskej do Prahy existuje jedna diera, ktorá je opradená rôznymi povesťami.
„Spomínam si, že keď sme prišli ku vchodu do jaskyne, bol cítiť zápach po zvierati. Preto sme ju pomenovali Voňačka.“
Keď ju čistili, ležali vo vode a blate.
„Našli sme tu veľa keramických črepov. Medzi vulkanickými skalami sme našli aj kusy dreveného opálu. Toto definitívne potvrdilo stromový pôvod jaskyne.“