RIMAVSKÁ SOBOTA. Čínsky liečivý meč, ktorý pochádza z prelomu 18. a 19. storočia, je predmetom mesiaca december v Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote. Ako informovala kurátorka Anita Medeová, meč je symbolom ochrany a podľa poverových predstáv mal magickú moc.
„Meč je vytvorený zo 119 čínskych mincí, slúžil na odháňanie démona horúčky. Vešal sa nad posteľ chorého človeka, aby nepripustil zlých duchov. V strede tradičných čínskych mincí je štvorcový otvor. Mince sú zviazané striedavo červenou a zelenou niťou, ktoré symbolizujú šťastie a zdravie," opísala Medeová. Ako náhrada meča slúžila podľa nej aj samotná minca, respektíve žetón so zobrazením človeka s mečom zaháňajúceho démona.
Podľa novodobého ponímania meč ochraňuje pred neprajníkmi a nepriateľmi v obchode, pred konkurenciou, rôznymi konfliktmi a stagnujúcou energiou. "Z hľadiska feng šuej sa ako ochrana pred konkurenciou umiestňuje nad vstupné dvere vo firme a v pracovni či v ateliéri na severozápadnú stranu. Na ochranu vzťahov a pred konfliktmi treba meč zavesiť na juhozápadnú stenu pracovne," priblížila kurátorka.
Na zlepšenie energie, ktorá prichádza z okna s nepekným výhľadom, sa odporúča zavesiť meč nad okno a pre rozprúdenie stagnujúcej energie je potrebné ho umiestniť do sektora stagnácie.