LUČENEC. V okresnom meste sa premnožili holuby. Poškodzujú aj historické pamiatky. Zdržiavajú sa najmä na streche vynovenej synagógy a na povale v budove základnej umeleckej školy, neďaleko Námestia republiky. Na zníženie ich počtu samospráva v Lučenci vyčlenila približne 3500 eur. Najala si služby sokoliarov z okresu Rimavská Sobota.
Mesto sa rozhodlo pre odchyt holubov do špeciálnych klietok.
„Doteraz sa nám podarilo odchytiť šesťsto holubov. Do pasce ich lákame na kukuricu,“ hovorí Jaroslav Kanát, sokoliar z Mojína. Je predpoklad, že za tri mesiace sa im podarí odchytiť okolo osemsto holubov.
Mestu sokoliar ponúkol i biologickú ochranu. Premnožené vtáky plaší pomocou dravcov „Sú to špeciálne dravce, cvičené na plašenie holubov,“ hovorí Kanát. Napríklad sokoly sú pre holuby prirodzeným predátorom. Vtáky, ktoré odchytili, vypustili približne dvesto kilometrov od mesta.
Premnoženie holubov prináša so sebou majetkové škody na pamiatkach, či iných stavbách, ale i zdravotné riziká. Sú zdrojom alergénov a niektoré ochorenia, ako napríklad vtáčia tuberkulóza, kliešťová encefalitída, či salmonela, sa môžu preniesť i na človeka.
Najčastejšie holub prenáša ornitózu. Je to horúčkovité pľúcne ochorenie. Infekcia sa prenáša vzduchom.
„V minulosti sme pravidelne odchytávali i plašili holuby vo viacerých mestách. Naše služby si objednali Nitra, Handlová či v Skalica. V Lučenci budeme tri mesiace. Začali sme 10. novembra “ hovorí sokoliar.
Pri Lučenskej synagóge odchytávajú holuby do štyroch klietok.
„V budove školy to máme jednoduchšie. Povala je vlastne jedna veľká klietka. Holuby tu chytáme do sietí,“ dodá Kanát. Hovorí, že holuby, sú inteligentné vtáky. Miestam, kde boli vystavené nebezpečenstvu sa radšej vyhýbajú.
„Znamená to, že synagóga aj budova školy by v budúcnosti nemali byť miestami, kde sa budú holuby zdržiavať,“ dodá Kanát.