MÝTNA. Medzi Mýtnou a Divínom sa nachádza kameňolom. Vlastní ho bratislavská spoločnosť, ktorá tu ťaží skalu na výstavbu diaľnice. Ťažbu sprevádza hluk, prašnosť a ľudia sa sťažujú aj na nákladné autá prevážajúce kameň, ktoré prechádzajú Mýtnou. V budúcnosti by však kameňolom mal byť pýchou obce i celého regiónu. Starosta chce v kameňolome zriadiť prírodný amfiteáter. S revitalizáciou objektu mieni začať už o tri roky.
„Vtedy sa ukončí výstavba diaľnice a kameňolom prestane plniť svoju funkciu. Už som na túto tému hovoril s Jaroslavom Coplákom, ktorý nám spracoval územný plán obce. Dostal som od neho niekoľko zaujímavých inšpirácií ohľadom už zrealizovaných amfiteátrov v bývalých kameňolomoch,“ hovorí starosta.
Vybudovanie amfiteátra by Mýtňancom aspoň sčasti vynahradilo terajšie problémy súvisiace s kameňolomom.
„Amfiteáter bude nielen regionálnou, ale aj celoslovenskou atrakciou. Využíval by sa nielen na premietanie filmov, ale aj na organizovanie koncertov či festivalov,“ hovorí Greksa, ktorý v ňom cíti silný turistický potenciál. V amfiteátri sa ma nachádzať aj jazierko.
„Neďaleko sa nachádza vyhľadávané rekreačné stredisko Ružinská priehrada. Máme tu cyklotrasy, opustený kameňolom bude výborným pozadím aj pre operné produkcie. Očakáva sa tu výborná akustika,“ hovorí Greksa.
Vlastník kameňolomu vychádza samospráve v ústrety. „Už teraz prispôsobil ťažbu budúcemu vzhľadu amfiteátra,“ hovorí starosta. Greksa prízvukuje, že žijeme v chudobnom regióne, do ktorého sa investori nehrnú. Turizmus však môže priniesť peniaze.
„V tomto smere by nám veľmi pomohlo vybudovanie mimoúrovňovej križovatky. Turisti by tak mali možnosť ľahšie sa dostať z diaľnice do dediny, amfiteátra, na Ružinskú priehradu či Divínsky hrad,“ myslí si Greksa.
Na budúci amfiteáter chce samospráva využiť peniaze z rôznych fondov a nadácií. „Kapacita amfiteátra bude minimálne tritisíc miest. Pod holým nebom uprostred prírody si už možno o štyri roky budeme môcť pozrieť slávne muzikály,“ dodá Grekra.