VEĽKÉ TERIAKOVCE. Otvorili ho pred piatimi rokmi a odvtedy sa teší obľube zo strany verejnosti. Hoci hlavná turistická sezóna národnej kultúrnej pamiatky trvá len šesť mesiacov, mlyn vo Veľkých Teriakovciach navštívia tisíce ľudí. Mirka Vargová z občianskeho združenia Ozveny, ktoré má mlyn prenajatý, hovorí, že investícia a stovky hodín práce dobrovoľníkov plnia svoj účel.
„V tomto roku boli tri najvydarenejšie akcie – už tradičná Noc v mlyne, Slivkové hody a Medové Vianoce.“
Do mlyna lákajú aj stále expozície. Predvianočným podujatím, ktoré bolo venované medovníkom a pečeniu, tohtoročnú sezónu v mlyne ukončili. „V budove nie je vyriešené kúrenie. Preto cez zimu nie je mlyn sprístupnený verejnosti.“
Mlyn navštevujú turisti, ale aj školáci či škôlkari. Chýba tu však stály sprievodca, preto je potrebné návštevu vopred nahlásiť pracovníkom občianskeho združenia.
„Ak by sme náhodou nevedeli zabezpečiť sprievodcu my, v ústrety nám vychádza majiteľ susedného domu pán Mišurák.“
V budúcnosti by združenie chcelo nájsť človeka, ktorý by robil sprievodcu a zároveň bol nápomocný pri organizovaní sprievodných akcií počas sezóny.
„Hľadáme kreatívny typ, ktorý by nám bol nápomocný pri realizovaní nápadov.“
Pre členov združenia znamená mlyn osem rokov tvrdej práce.
„Keď sme sa začali o dvestoročnú pamiatku zaujímať, bola v dezolátnom stave. Získali sme podporu z Nórskeho finančného fondu vo výške viac ako 500-tisíc eur,“ spomína Mirka.
Kedysi sa v údolí Rimavy nachádzalo až štyridsať mlynov.
Ten v Teriakovciach mlel najdlhšie. Postavili ho v roku 1800. Múku tu prestali mlieť až v roku 1975. Je jediný svojho druhu na Slovensku, pretože má vodorovne položené mlynské koleso.
Okrem hlavnej expozície o mlynárstve v mlyne nájdete ukážky tradičných remesiel či ľudovú izbu.
„V budúcnosti by sme chceli priestory trošku zmodernizovať. Plánujeme tu zriadiť audiovizuálne tabule, na ktorých by si návštevníci mohli pozrieť rôzne dobové ukážky, napríklad, ako sa kedysi žalo, tkalo alebo sušilo plátno,“ dodá Vargová.