RIMAVSKÁ SOBOTA. Deväťdesiattri stranová knižka s rozmermi 14,5 x 8,5 cm je plná zaujímavostí. Kalendář Na Rok Krysta Pána 1787 obsahuje zoznam miest a času konania jarmokov v Uhorsku a v blízkych mestách susedných krajín v roku 1787, tiež prepočty mincí rôznych miest, dokonca aj poučenie, že „vši je najlepšie z hlavy vytráviť. Túto vzácnosť má vo svojich zbierkach Gemersko – malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Na začiatku roka ju predstaví verejnosti.
„Kalendár bude počas januára 2016 vystavený v expozícii ako predmet mesiaca,“ informovala knihovníčka Iveta Krnáčová. Zároveň priblížila význam kalendárov v uplynulých storočiach.
„Ich základnou funkciou bola orientácia v čase. Tlač kalendárov je v Uhorsku známa od 16. storočia. V susedných krajinách už boli tlačené v 15. storočí. Knižné periodické kalendáre patrili koncom 18. storočia medzi najvýznamnejšie a najrozšírenejšie knihy pre ľud.“
Kalendáre boli kedysi viazané v mäkkej papierovej väzbe. Bolo cenovo dostupné. Väčšinou ich predávali samotní kníhviazači. „Pre zámožnejších zákazníkov sa kalendáre viazali do drahých, bohato zdobených väzieb,“ pripomenula Krnáčová.
Kalendár, ktorý si už čoskoro budú môcť návštevníci Gemersko – malohontského múzea pozrieť, vlastnil kedysi Jozef Kolbenheyer. V roku 1905 ho daroval vtedajšiemu Gemerskému župnému múzeu.
„Je písaný v slovakizovanej češtine, švabachom. Vytlačil ho banskobystrický kníhtlačiar Ján Jozef Tumler. Okrem klasickej čiernej tlačiarenskej farby použil na zvýraznenie niektorých častí textu aj červenú farbu,“ ozrejmila knihovníčka.
Kalendár je viazaný v jednoduchej papierovej obálke bez textu, zdobenej jednoduchými rastlinnými motívmi. Plnil aj funkciu vreckového zápisníka, keďže za listami s údajmi o jednotlivých mesiacoch, boli aj listy určené na poznámky.
„Nachádzajú sa v ňom rukopisné, pravdepodobne domáce hospodárske záznamy neznámej majiteľky,“ podotkla Krnáčová a doplnila, že informácie o jednotlivých dňoch v kalendári obsahujú aj mená, sviatky, nebeské znamenia a iné dobové symboly, aspekty, fázy mesiaca, čas východu a zápasu slnka, tiež zatmenie slnka a mesiaca. Tiež obsahuje poučnú časť, v ktorej zoznam miest a času konania jarmokov v Uhorsku a blízkych mestách susedných krajín v roku 1787, prepočet mincí rôznych miest, poučenie, že „vši je najlepšie z hlavy vytráviť“, rady o vyháňaní potkanov, chove koní, presádzaní stromov a iné poučenia.