Pohľad z inej perspektívy vždy vie ponúknuť niečo nové. Dá sa aj na Štúra pozerať inak, ako sme zvyknutí? A ešte k tomu z južného brehu Dunaja?
O Ľudovítovi Štúrovi sme sa učili všetci. Poznáme ho ako politika, dobrého rečníka, filozofa a kodifikátora slovenčiny. Aký však bol v súkromí? Z čoho žil, keď odišiel z lýcea v Bratislave? Podobné otázky si začal klásť pred štyrmi rokmi maďarský historik József Demmel. Vtedy sme o Roku Ľudovíta Štúra na Slovensku ani nechyrovali. Z jeho bádaní vzišla nová kniha o jednej z najvýraznejších postáv dejín Slovákov s podtitulom Zrod moderného slovenského národa v 19. storočí. Autor ju predstavil v utorok 12. januára v priestoroch Mestského úradu v Lučenci. Zásluhu na prezentácii knihy má aj Seniorát Evanjelickej cirkvi a.v. pôsobiacej v Lučenci a Mesto Lučenec. Besedu s historikom si nenechala ujsť ani odborná verejnosť.
O Štúrovi po maďarsky
„Keď som sa začal zaoberať slovenskou históriou a slovensko-maďarskými vzťahmi, vôbec mi na um nezišlo, že by som mohol skúmať dielo Ľudovíta Štúra. Myslel som si, že je o ňom už všetko známe. Potom však za mnou prišiel Lázsló Szigeti z vydavateľstva Kaligramm a požiadal ma, aby som pripravil knihu o Štúrovi v maďarčine. Vtedy som si uvedomil, že mnoho tém s ním súvisiacich je nespracovaných,” povedal Demmel. Preto sa rozhodol vo svojej dizertačnej práci spracovať jeho biografiu. Kniha vyšla po maďarsky pred štyrmi rokmi, v slovenskom preklade v roku 2015. Ako Demmel ďalej prezradil, pred písaním knihy nevedel po slovensky vôbec. Kvôli knihe sa zapísal aj na štúdium slovenčiny.
O ženách a peniazoch
Zameral sa hlavne na jeho súkromie a búranie mýtov a zjednodušení týkajúcich sa Štúrovej osoby. Demmel preskúmal archívy aj osobnú korešpondenciu Štúra. V knihe vyvracia mýtus o vzťahu s Adelou Ostrolúckou. Podľa jeho vyjadrení si túto aféru vymysleli neskôr na základe dohadov historička Helena Turcerová a synovec Adely Ostrolúckej. Autor sa tiež venuje aj téme živobytia. Podľa Demmelových tvrdení sa Štúr živil predovšetkým ako súkromný učiteľ a vychovávateľ. Z toho financoval aj ďalšie svoje aktivity.
„Keď sa obzriem späť, už by som knihu asi koncipoval inak. Predsa len pri príležitosti Roku Ľudovíta Štúra mnoho slovenských historikov spracovalo tému Štúra nanovo. Ja som sa snažil striktne pridržiavať faktov a nehodnotiť,” uviedol Demmel počas diskusie. Autor v knihe rozoberá Štúra vo vzťahu k evanjelickej obci a uhorskej šľachte. Poukazuje tiež na nezrovnalosti ohľadom policajného dozoru v revolučných rokoch 1848-1849. V korešpondencii žiadne zmienky o sledovaní nenašiel.
Študuje slovensko-maďarské vzťahy
József Demmel je maďarský historik, zakladateľ slovensko-maďarského historického časopisu Korridor. Hlavným predmetom jeho skúmania sú slovensko-maďarské vzťahy a dejiny slovenskej národnej spoločnosti v 19. storočí. V roku 2012 zostavil výber z diela Ľudovíta Štúra. Doteraz mu vyšli štyri knihy týkajúce sa Slovákov v Uhorsku.