Po rozsiahlej rekonštrukcii dominanty Divína hľadá vedenie obce náplň pre krásne priestory. Kaštieľ sa premieňa na múzeum mapujúce históriu obce a blízkeho okolia.
DIVÍN. Pri príchode do Divína od Mýtnej vás víta najprv zrúcanina hradu a neskôr, po vstupe do obce, renesančný kaštieľ.
Obci sa podarilo získať finančné prostriedky z Európskej únie na jeho opravu. Rekonštrukciu dokončili v roku 2014. Dotácia ale bola viazaná účelovo.
FOTO: František Radinger
„Pôvodne obyvatelia Divína chceli po oprave mať z kaštieľa reštauráciu a malý penzión. Na tento účel ale Európska únia neposkytovala nenávratný finančný príspevok. Jedinou cestou, ako získať financie bolo naplánovať v kaštieli múzeum,” vysvetľuje František Radinger, riaditeľ Osvetového strediska Správy kultúrnych pamiatok v Divíne.
Celé napredovanie múzea závisí od financií a rozpočtu obce. Veľké náklady má obec už len pri nákupe muzeálnych vitrín.
Každá izba má využitie
Každá miestnosť má podľa projektu osobitné určenie. Najviac priestoru je v bývalej panskej kúrii.
„Dve miestnosti budú venované histórii hradu, ďalšie dve miestnosti budú venované histórii kaštieľa. V ďalších priestoroch sa môžu návštevníci dozvedieť o prírode v okolí obce. Napríklad v severovýchodnej bašte dostanú priestor na prezentáciu umelci z regiónu,” vymenúva Radinger.
V jednej zo štyroch bášt si nájdu miesto poľovnícke trofeje. História obce bude prezentovaná v ďalších dvoch miestnostiach. Nádvorie historického objektu je ako stvorené na kultúrne podujatia. V jednej z bášt sa plánuje aj miesto pre účinkujúcich. Vlani si tu mohli diváci vychutnať aj účinkujúcich Novohradského folklórneho festivalu.

Problém s exponátmi
Pri plánovaní využitia kaštieľa sa akosi pozabudlo na históriu obce.
„Máme nálezy z okolia Divína, ktoré sa nedajú zaradiť ani k hradu, ani ku kaštieľu. Napríklad kamenná sekerka a črepy z obdobia eneolitu.“ Radinger dúfa, že miesto si tu nájdu aj telesné pozostatky ženy, ktorú našli pri vykopávkach pri katolíckom kostole. „Bola pochovaná v šatách pretkávaných striebrom. Je predpoklad, že to bola manželka niektorého z hradných pánov.”
Smutnou skutočnosťou je, že nálezy nájdené pri archeologických prieskumoch v 60. a 70. rokoch, sú nenávratne preč.
„Tieto nálezy sú stratené. V múzeu nám budú veľmi chýbať,” dodáva riaditeľ. Po odchode posledných majiteľov, Zichyovcov, v roku 1945 tu zostalo kompletné zariadenie. Vtedajší noví správcovia kaštieľa si ho rozobrali.
„Niečo sa nám postupne vracia. Napríklad sedacia súprava, zariadenie z pracovne grófa Zichyho, no sú v zúboženom stave. Vyžadujú si reštaurovanie. Na to momentálne nemáme financie,” konštatuje Radinger.
Objekt trápi vlhkosť
Nie je novinkou, že staršie stavby majú problémy s vlhkosťou. Podobne je to aj v Divíne. „Hlavne vo vstupnom objekte je veľmi vlhko. Chceli by sme tam predávať suveníry a vlhkosť by ich mohla poškodiť.”
Na zriadení múzea pracujú zamestnanci strediska. V prvom štvrťroku 2016 sa plánuje s verejným otvorením kaštieľa a jeho predstavením verejnosti. Kaštieľ pochádza zo 17. storočia. Dal ho postaviť Imrich III. Balaša po tom, ako ho vyhnali z hradu. Nachádza sa pod severnými múrmi hradu. Neskôr prešiel do vlastníctva Zichyovcov a po druhej svetovej vojne bol znárodnený. Dostalo ho do správy JRD a až do roku 2012 chátral.