Mladík z Vrboviec nad Rimavou sa na súde bránil, vraj bol starého otca iba skontrolovať.
BANSKÁ BYSTRICA/RIMAVSKÁ SOBOTA. Nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere osem rokov a osem mesiacov za lúpežné prepadnutie vlastného starého otca, potvrdil dnes odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 20-ročného Jána Krnáča z okresu Rimavská Sobota. Sudca hneď aj nariadil výkon trestu, ktorý si násilník odpyká v ústave s minimálnym stupňom stráženia.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou

Na 72-ročného starého otca zaútočil vnuk v noci na 11. mája minulého roka v jeho dome vo Vrbovciach nad Rimavou. Z okna na kuchyni odtrhol sieťku proti hmyzu a rozbil sklo. Vnikol do domu, v ktorom si svietil mobilom a hľadal peniaze. Keď sa starý otec zobudil, pýtal od neho sedemsto eur, ináč ho zabije a dom podpáli. Keď ten odmietol, útočník ho napadol motykou a rukami. Kým vnuk-lupič prehľadával skriňu, napadnutý starý otec cez okno ušiel na dvor a krikom privolal pomoc. Na to agresívny vnuk z domu odišiel. Nespokojný, že peniaze nedostal, rozbil televízor, okná a iné veci. Pri útoku napadnutý dôchodca utrpel pomliaždeniny hlavy, chrbta a iných častí tela.
Na súde sa mladík bránil, že on sa iba šiel pozrieť na starého otca, či sa mu niečo nestalo, pretože popíjal alkohol s cudzími ľuďmi, keďže stará mama bola v tom čase v nemocnici. Vyhlásil aj na odvolacom konaní, že je nevinný a do domu starých rodičov prišiel až vtedy, keď už bolo po všetkom. Tvrdil, že peniaze nepotreboval, lebo dobre zarábal. Jeho zamestnávateľka však vypovedala, že mesačne zarábal v čistom necelých sto eur.
Okresný súd v Rimavskej Sobote uznal Krnáča za vinného zo zločinov lúpeže a porušovania domovej slobody. Uložil mu trest osem rokov a osem mesiacov, v ktorom je aj trest za predošlý zločin krádeže. Krnáč sa odvolal, že je nevinný a okresný súd nevykonal všetky dôkazy v jeho prospech. Podľa vnuka mal skúmať, či starý otec nebol opitý a či si dobre pamätal na udalosť. Odvolací senát Krnáčovi nevyhovel a prvostupňový verdikt potvrdil. Predseda senátu povedal, že mladík už bol viackrát súdne trestaný a dokonca dva razy aj v Čechách.
Rozhodnutie odvolacieho súdu je právoplatné.
ILUSTRAČNÉ FOTO: ARCHÍV SME.SK