LUČENEC. V Lučenci už pätnásty rok pôsobí Centrum sociálnej pomoci mladým (CESPOM). Nezisková organizácia sa snaží pomáhať Rómom i Nerómom riešiť ich problémy a zlepšiť životnú situáciu. Na tému činnosti a financovania centra či o problémoch Rómov sme sa porozprávali so štatutárnou zástupkyňou CESPOM-u Evou Demeovou.
Venujete sa pomoci mladým a do pôsobnosti centra spadá aj pomoc Rómom. Aké sú ich najväčšie problémy?
- Najväčším problémom je chudoba a z nej vyplývajúce následky ako nedostatočné vzdelanie, zlé bývanie a zdravotný stav, stále sa prehlbujúci rasizmus zo strany majoritnej spoločnosti, segregácia, nízke sebavedomie a slabá motivácia.
Divadelný krúžok. FOTO: Archív CESPOM
Poznáte konkrétne problémy, s ktorými sa na vás obracajú. Ako sa ich snažíte riešiť?
- Spolupracujeme s nezamestnanými Rómami a Nerómami, ktorí chcú naozaj zmeniť svoju životnú situáciu a aktívne hľadajú pomoc. Vtedy im bezplatne poskytneme kurz cudzieho jazyka a podľa potreby sprostredkujeme zamestnanie. V prípade úspechu je to pre celú rodinu obrovská finančná pomoc. Pomohli sme nájsť zamestnanie najmä v zahraničí, ale aj v Lučenci a iných mestách Slovenska.
Akou formou sprostredkujete zamestnanie?
- Najmä prostredníctvom jazykového vzdelávania, podporou kultúry či medzinárodnými výmenami. To všetko je potrebné, aby mali mladí ľudia rozhľad a získali vedomosti a zručnosti potrebné na svoj rozvoj a budúce povolanie.
Workshop. FOTO: Archív CESPOM
Máte za sebou pätnásťročné pôsobenie v Lučeneckom okrese. Ako Rómovia vnímajú vaše centrum?
- Rómovia nás vnímajú pozitívne. Mladí vyhľadávajú našu pomoc a mnohí radi spomínajú na časy, keď sa podieľali na aktivitách v našom centre.
Otázka z opačnej strany - ako vašu činnosť vníma majorita?
- Taktiež pozitívne. Vo svojej činnosti poskytujeme pomoc všetkým, ktorí nás o to požiadajú bez rozdielu rasy či vierovyznania. Aj naši zamestnanci a dobrovoľníci sú vždy zmiešaní a nájdete medzi nimi Slovákov, Maďarov, Rómov či Vietnamcov. Len spolu môžeme niečo dosiahnuť.
Workshop. FOTO: Archív CESPOM
Mení sa podľa vás postavenie Rómov v spoločnosti?
- Áno, ale, bohužiaľ, len k horšiemu. V niektorých prípadoch je to úplná katastrofa. Na verejnosti, u lekára, v obchode, v škole, na ulici či v práci, Rómovia sa takmer všade stretávajú so stále väčšími prejavmi rasizmu. Niektorí už rezignovali, iní sa snažia občas zabojovať a ďalší už opustili Slovensko. Politická nálada v našej krajine neprispieva k zlepšeniu postavenia Rómov.
Ako financujete činnosť centra?
- Predovšetkým formou grantov, ktoré podávame na jednotlivé ministerstvá, svojou podnikateľskou činnosťou a mnoho finančných prostriedkov som vložila do organizácie ja ako súkromná osoba. Škoda, že podpora zo strany mesta Lučenec je voči nášmu združeniu taká malá. Dotácie nedostávame ani z Banskobystrického samosprávneho kraja, takže naša činnosť je odkázaná na dotácie z projektov a tie nie sú pravidelné.
Eva Demeová. FOTO: Archív CESPOM
Ako by ste zhodnotili prácu v CESPOM-e za uplynulý rok? Podarilo sa vám zrealizovať projekty, s ktorými ste spokojná?
- Úspešne sme ukončili projekt Implementačnej agentúry MPSVR SK pod názvom „Podpora zvýšenia vzdelanostnej, sociálnej a ekonomickej situácie Rómov v okrese Lučenec“. Spolupracovali sme Základnou školou na Kubínyiho námestí, Základnou školou v Trebeľovciach a obcami Holiša a Mučín. Počas 12 mesiacov sme so žiakmi realizovali aktivity zamerané na rozvoj ich osobnosti a pripravili kultúrne a športové aktivity. V projekte bolo zapojených 280 osôb, z toho 8 nezamestnaným sme prostredníctvom edukačných aktivít pomohli nájsť si zamestnanie. Radosť nám však pokazila finančná realizácia, nakoľko sme nedostali druhú zálohovú platbu a polovicu projektu sme museli financovať z vlastných zdrojov.
V máji sme ukončili projekt Európska dobrovoľnícka služba, v ktorom nám dobrovoľník z Turecka pomáhal pri práci s mládežou. V tom istom mesiaci sme oficiálne dostali podporu na Komunitné centrum na ulici J. Kármana v Lučenci, kde sme až do októbra 2015 pracovali s deťmi a mládežou okresu Lučenec. Ďalším projektom bolo usporiadanie celoslovenskej súťaže v speve populárnej piesne Rómsky hlások.
Rómsky hlások 2015. FOTO: Archív CESPOM
Čo Vás čaká v roku 2016? Máte pred sebou konkrétne plány?
- Musíme dotiahnuť dofinancovanie spomínaného projektu. Podali sme nové žiadosti o grant a uvidíme, ako sa vyvinie ďalšia situácia. Momentálne zvažujeme, či je reálne, aby sme za daných finančných podmienok aj naďalej vyvíjali činnosť v tejto oblasti. Keď sme začínali, mysleli sme, že mesto a štát bude podporovať neziskové organizácie podľa výsledkov, aké dosahujú. Po 15 rokoch tejto práce sme však stratili ilúzie.