KLENOVEC. Vrch Klenovský Vepor, ktorý sa nachádza neďaleko obce Klenovec (okres Rimavská Sobota) v pohorí
Veporských vrchov v oblasti Slovenského rudohoria, bol v minuloročnom internetovom hlasovaní 12 Naj zvolený za druhú najzaujímavejšiu pozoruhodnosť regiónu Malohont. Podľa slov Henriety Struhárovej zo združenia Mikroregión Rimava a Rimavica, ktoré hlasovanie organizovalo, je tento kopec zaujímavý predovšetkým z turistického hľadiska.
"Pohľad, ktorý sa turistom na jeho vrchole naskytne, je jedinečný. V prípade priaznivých podmienok je možné pokochať sa krásnou krajinnou scenériou nielen Veporských vrchov, ale aj Nízkych či dokonca Vysokých Tatier," priblížila Struhárová. Ako dodala, skalnaté časti vrcholu sú hniezdiskom dravých vtákov, odľahlé lesy poskytujú domov aj pre veľké dravé šelmy. "Ide o veľmi pôvabnú a pestrú krajinu s hlbokými pralesmi, rozľahlými poľanami a pasienkami popretkávanými množstvom obývaných horských samôt, lazov a hospodárstiev," uviedla ďalej Struhárová.
Na vrchol kopca vedie niekoľko turistických chodníkov. "Z námestia obce Klenovec cez Sedlo pod Vartou ide zelená značkovaná trasa, od Troch chotárov smerom na Skorušinu zase žltá trasa. Cez Klenovský Vepor prechádza aj významná a známa turistická trasa Rudná magistrála. Jej červená značka smeruje zo sedla Zbojská," uviedla Struhárová s tým, že ide o náročnejšiu trasu. "Keďže sa však tento vrch vypína v samom srdci hlbokých hôr, úplne ľahký a pohodový výstup ani neexistuje," dodala.
Klenovský Vepor má výšku 1338 metrov nad morom a jeho vrchol má typický tvar pripomínajúci chrbát divej svine, teda vepra, odkiaľ pochádza jeho názov. Od roku 1964 je pod prísnou ochranou, v súčasnosti je vrcholová časť hory s rozlohou 155 hektárov národnou prírodnou rezerváciou, ktorá chráni zachované, pôvodné zmiešané karpatské lesy. Pralesovité porasty tu tvoria smreky, jedle, buky, ale i jarabina vtáčia a javor horský. Niektoré stromy dosahujú výnimočné rozmery, obvod najhrubšej zaznamenanej žijúcej jedle je takmer 480 cm a smreka 380 cm.