LUČENEC/RIM. SOBOTA/POLTÁR/V. KRTÍŠ. Píšu ich ručne aj na stroji. Históriu i významné udalosti dopĺňajú výstrižkami z novín, či fotografiami. Reč je o kronikách miest a obcí. No a práve na týchto svedkoch dávnych udalostí aj súčasných aktivít, je postavená celoslovenská súťaž Slovenská kronika 2016. Jej podstata tkvie v jedinečnom spracovaní miestnej histórie.
„Súťaž je vyhlasovaná každé dva roky. Aktuálne bude prebiehať jej deviaty ročník,“ informoval Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré súťaž podporuje a je jej spoluorganizátorom. Zároveň ozrejmil, kto všetko sa môže do nej zapojiť.
„Súťaž je určená pre kronikárov, autorov, vydavateľov publikácií, obce, mestá, krajské samosprávy, inštitúcie, spolky, či školy. Môžu byť prihlásené kroniky a monografie napísané alebo vedené v slovenskom jazyku a inej jazykovej mutácii. Prihlásiť sa možno do 31. augusta 2016 na adrese vyhlasovateľa súťaže, ktorým je Národné osvetové centrum.“
Súťaž bude prebiehať v dvoch kategóriách – kroniky a monografie.
„Obecné kroniky sú pamäťami miestnych histórií, zvykov a tradícií. Preto je táto súťaž prezentáciou jedinečností, ktoré každá samospráva ponúka,“ dodal Kaliňák. Tiež pripomenul niekoľko zaujímavých faktov z rok starej štatistiky.
„V novembri 2015 robilo Združenie miest a obcí Slovenska prieskum. Bol realizovaný na vzorke 312 náhodne vybraných samospráv, v ktorých žije dovedna vyše 695-tisíc obyvateľov. Týkal sa prístupu samospráv k obecným kronikám. Z celkového počtu respondentov 75,9 percent uviedlo, že vedú obecnú kroniku. Až 85,9 percent ju vedie písaným písmom. Na počítači ju spracúva 12 percent samospráv. Inú formu jej spracovania, napríklad pomocou výstrižkov z novín, preferuje 1,7 percent z oslovených respondentov. Zvyšných 0,4 percent uviedlo, že kroniku píšu na písacom stroji. Obecnú kroniku v jazyku národnostnej menšiny vedie 7,7 percent samospráv.“