Ekvádorčanovi u nás chutí kapustnica, no chýba mu chochos

Medzi obyvateľov Lučenca patrí od jesene minulého roka aj 27-ročný lektor jazykov Wilson Eduardo Morillo Mejia z Ekvádoru.

Sympatický pár.Sympatický pár. (Zdroj: Z ALBUMU WILSONA EDUARDA MORILLA MEJIA)

LUČENEC. Wilson sa narodil v meste Tulcan. Po skončení strednej školy odišiel do Quity, hlavného mesta Ekvádoru, kde študoval španielčinu. Neskôr sa stal lektorom jazykov v inštitúte, kde vyučovala aj jeho terajšia manželka, Lučenčanka Karolína Mičková. S týmto sympatickým párom vám prinášame rozhovor o Ekvádore, Lučenci a živote v nich.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

12695760_10208610401485892_123894997_n.jpg

Kedy a ako ste sa dostali na Slovensko?

- Na Slovensko som pricestoval na jeseň minulého roka za svojou manželkou a synom. Let z Ekvádoru bol náročný, trval zhruba 18 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

Navštívili ste už niekedy v minulosti našu krajinu?

- Nie, v Európe som nikdy predtým nebol. Pre Ekvádorčanov nie je bežné cestovať sem, je dosť ťažké získať víza. Vlastne nie je bežné cestovanie za hranice celkovo. Nie je to potrebné, u nás nájdete všetko od pláží na pobreží, hory, dažďový prales či veľké mestá.

12695883_10208610401085882_1225316657_n.jpg

Ako ste sa o Slovensku, a špeciálne o Lučenci, prvýkrát dozvedeli?

- Od svojej manželky. Keď som ju ešte v Ekvádore doučoval španielčinu, preberali sme množstvo tém, medzi ktorými nechýbala tá o jej rodnej krajine a meste. Vedel som, že Slovensko sa nachádza v Európe, k detailom som sa však nikdy nedostal.

Aké boli Vaše prvé pocity, keď ste prišli do Lučenca? Ako na Vás zapôsobil?

- Prvé pocity boli zmiešané. Úplne ma zarazilo, aké prázdne boli ulice mesta, keď sme prišli. Mal som pocit, že všetci ľudia sa niekam stratili. Žiadny ruch, žiadna premávka, žiadni pouliční obchodníci ako u nás, len pusto a ticho. Ak sme aj nejakých ľudí stretli, boli dosť vážni a zamračení.

SkryťVypnúť reklamu

Viete porovnať Slovensko a Ekvádor? V čom sa líšia a v čom sú si podobné?

- Tunajší život je pokojnejší a hlavne tichší. V Ekvádore ulice žijú, ľudia na ulici jedia, hrajú sa, diskutujú, všade okolo vás sú pouliční zabávači či predajcovia, ktorí sa prekrikujú v snahe zaujať zákazníkov. Ich pokriky sa miešajú s piskotom detí, ktoré lietajú po námestí a nezanedbateľnú časť tejto zvukovej kakofónie dotvárajú klaksóny áut či iných dopravných prostriedkov. Trúbenie na všetkých účastníkov premávky je tu priam povinnosťou.

12695958_10208610401285887_154567797_n.jpg

A čo konkrétne Lučenec a Tulcan?

- Napriek tomu, že Tulcan je považované za malé mesto, má až 70-tisíc obyvateľov, takže v porovnaní s Lučencom je vo vedení. Ťažko sa hodnotí, čo je lepšie a čo horšie, je to jednoducho iné. Čo pokladám za výhodu Lučenca je ohľaduplnosť vodičov a pocit bezpečia. Je bežné, že vás pustia na prechode alebo dajú prednosť cyklistovi. U nás si musíte dávať pozor. Rovnaké je to s bezpečnosťou. Ekvádor síce nie je tak nebezpečný ako sa hovorí, ale tu môžem aj o polnoci ísť po meste pešo a nemusím sa ničoho báť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako na vás zapôsobili tunajší ľudia a v čom sa líšia od Ekvádorčanov?

- Ako som už spomenul, zaskočilo ma správanie ľudí, ktorí na prvý pohľad vyzerajú príliš vážni až nahnevaní. Zistil som však, že keď sa s nimi skamarátite, sú veľmi priateľskí a zábavní. U nás môžete s predavačom ovocia predebatovať aj hodinu a úsmev je bežnou súčasťou komunikácie. Celkovo sú Ekvádorčania viac uvoľnení a bezstarostní. Keďže tu ešte nežijem dlho, úplne som si na to nezvykol, ale každým dňom sa, aj vďaka priateľom a známym, ktorých som doteraz spoznal, cítim príjemnejšie.

12695966_10208610401205885_705161452_n.jpg

Ako dlho vám trvalo adaptovať sa na naše podnebie?

- Počasie mi stále príjemné nie je, asi si na to tak skoro nezvyknem. Je tu skoro tma a často pod mrakom. Keďže Ekvádor sa nachádza na rovníku, máme počas celého roka rovnako dlhé dni a noci, aj počasie je pomerne predvídateľné. Také výkyvy, ako zažívam tu, u nás vôbec nie sú bežné. Tu sa predpoveď počasia môže mýliť aj v daný deň. Je to však zaujímavé a už som zvedavý na jar a leto.

Čo ste si na Slovensku najviac obľúbili? Ktoré kúty krajiny či regiónu ste navštívili?

- Nakoľko som prišiel nedávno, veľa cestovania sme si zatiaľ neužili, ale už sa teším na návštevu slovenských hôr. Na Ekvádore ma fascinuje príroda, ako sa dokáže meniť z jedného miesta na druhé, aká je rozmanitosť rastlín aj živočíchov. Konkrétne na Lučenci sa mi páči park a vodná nádrž Ľadovo s lesmi okolo. Sú skvelé na behanie a neraz som tam stretol srny či jelene.

12696203_10208610401045881_573485153_n.jpg

Ako vnímate našu kultúru a tradície?

- Manželka mi povedala o všelijakých tradíciách, ktoré tu máte. Sú dosť rozdielne od toho, čo poznám a na čo som zvyknutý. Trávenie Vianoc, ale aj Nového roka boli pre mňa úplne nové. Páči sa mi, ako má každá aktivita svoju históriu a význam, určitú skrytú symboliku. Priebeh oslavy je však odlišný ako u nás. U nás sa stretne celá rodina, okrem pitia a jedenia sa spieva a tancuje, často sa pridajú susedia či kamaráti a zábava sa presunie aj na ulicu.
Chutí Vám naša tradičná kuchyňa?

- Najviac mi chutia polievky- držková, kapustnica či fazuľová. Samozrejme, ochutnal som aj bryndzové halušky. Mám ich rád, hoci chuť bryndze je pre mňa dosť výrazná. Čo ma na slovenskom stravovaní prekvapilo, je konzumácia chleba. Chlieb sa tu je na raňajky, obed aj večeru. My sme na tom podobne s kukuricou a banánom na varenie. A ešte manželka mi zakázala povedať, že nemám rád tresku, vraj je to ako zločin :).

12696228_10208610401005880_2059775895_n.jpg

Čo Vám tu najviac chýba z ekvádorskej kuchyne?

- Čerstvé ovocie a chochos, zelenina, ktorá rastie len u nás a v Peru. Nie som síce fanúšikom pečených morských prasiat, ktoré vzbudzujú v cudzincoch rozporuplné pocity, ale u nás sú považované za lahôdku. Dajú sa porovnať so zajacmi, ktoré sa aj tu jedia úplne bežne.

Naučili ste sa za ten čas, čo tu žijete niečo po slovensky?

- Slovenčina je ťažký oriešok. Nakoľko som študoval jazyky, ľahko nájdem určitú podobnosť v gramatike alebo slovnej zásobe niektorých jazykov, so slovenčinou to však bolo úplne inak. V gramatike je výnimiek niekedy viac ako pravidiel. Je to však pre mňa výzva. Dobrou motiváciou je aj to, že mnoho ľudí v Lučenci buď nevie alebo nechce rozprávať cudzím jazykom a slovenčina je jedinou možnosťou ako sa dorozumieť. Zatiaľ ovládam iba jednoduché frázy, ktoré na bežnú diskusiu nestačia.

12696214_10208610401445891_1552854056_n.jpg

Čomu sa tu v Lučenci venujete?

- Momentálnou prioritou je pre mňa rozbiehanie jazykových kurzov, ktoré poskytujem ako lektor. Okrem toho si užívam čas, ktorý môžem tráviť so svojou rodinou a športom. Rád behám v lesoch okolo vodnej nádrže, rovnako ma baví basketbal či futbal. A, samozrejme, venujem sa učeniu slovenčiny. Pokiaľ neovládate jazyk, aj obyčajná cesta na poštu môže vyzerať hrozivo.

Ako Vás prijala Vaša slovenská rodina?

- Úplne skvelo! Hneď od začiatku som sa cítil ako doma. Ako zať som sa spočiatku obával, ako ma príjme svokor, nie že ma nezahlušil, prijal ma s úplne otvorenou náručou. Aj vďaka takémuto prijatiu si tu zvykám ľahšie a rýchlejšie. Som rád, že aj tu je zvykom, že sa rodina stretne pri nedeľnom obede. U nás sa často stretneme aj dvadsiati a takto spolu slávime sviatky alebo iné príležitosti. Bolo by skvelé, keby sa nám raz podarilo takto združiť naše rodiny a spraviť obrovskú rodinnú oslavu J.

12736311_10208610401245886_1806978640_n.jpg

Na záver otázka pre pani manželku: Ako ste sa zoznámili s manželom a ako s odstupom času vnímate vzťah s cudzincom?

- S manželom sme sa zoznámili v jazykovom inštitúte v Quite, kde som pomáhala ako lektorka angličtiny a on tam učil tiež. Keďže jedným z mojich cieľov pri cestovaní bolo naučiť sa jazyk, poprosila som ho o súkromné hodiny španielčiny. Zistila som, že je nie len skvelý učiteľ, ale aj skvelý človek a náš kamarátsky vzťah časom prerástol v lásku skončili sme ako rodina. Nemohla som si vybrať lepšie. Aj keď sú naše kultúry úplne odlišné, ich prístup k rodine a celkovo k životu je skvelý. Som rada, že som sa stala súčasťou tej jeho, ako on našej.

12746271_10208610401165884_1704644596_n.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 772
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 215
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 9 062
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 295
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 612
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 974
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 178
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 053
  1. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  2. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  3. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  4. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  5. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  6. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  7. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  8. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 473
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 073
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 66 666
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 208
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 543
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 685
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 226
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 768
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan R. V. Rumánek: Chamás či Hamás?
  2. Martin Škopec Antal: Slovenská opozičná politika: "Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa..."
  3. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  4. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  5. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  6. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  7. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  8. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 473
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 073
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 66 666
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 208
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 543
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 685
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 226
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 768
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu