LUČENEC. Prvú tohtoročnú výstavu zameralo Novohradské múzeum a galéria v Lučenci na entomológiu. V 107 kazetách je vystavených niekoľko stoviek kusov prevažne tropického hmyzu, ktorý pochádza zo súkromnej zbierky entomológa Michala Zachara z Prievidze. Ako priblížila Katarína Köbölová z múzea a galérie, ukážky pochádzajú z výprav do dažďových pralesov v Južnej Amerike, Afrike a Ázii. Mnohé z nich navštívil Zachar osobne.
Motýle s kovovým leskom krídel
„Na výstave majú najväčšie zastúpenie denné aj nočné motýle, ktoré sú oproti tým európskym väčšie a farebnejšie. Zaujímavé sú napríklad takzvané morfá, ktorých kovový lesk krídel nikdy nevybledne,“ povedala Köbölová. Kovový lesk krídel týchto tropických motýľov vytvárajú mikroskopické farebné šupiny, ktoré pri inom uhle pohľadu menia farbu a pomáhajú pri maskovaní pred predátormi.
K najväčším exemplárom výstavy patria fúzače či roháče a spomedzi chrobákov sú zaujímavé aj krasone. Z ich krídel domorodci vyrábajú rôzne šperky a ozdoby. „Návštevníci môžu obdivovať aj najťažšie chrobáky sveta – goliáše. Hoci niektoré kusy vážia viac ako 10 dekagramov, sú výbornými letcami.“
Súčasťou výstavy sú aj živé exempláre
Medzi vystavenými obyvateľmi tropických dažďových pralesov sa nachádzajú aj koníky, pakobylky či cikády. Podľa Köbölovej dokážu niektoré cikády vydať zvuk hlučnejší než je piskot parnej lokomotívy. Návštevníci zaujímavej výstavy môžu obdivovať pavúky či škorpióny. A nielen tie vo výstavných kazetách. „Súčasťou expozície je aj niekoľko živých exemplárov exotických živočíchov ako napríklad modlivky, šváby, mnohonožky, pavúky či škorpión,“ spresnila Köbölová.
Ďalšie zaujímavosti týkajúce sa tropického hmyzu sa dozvedia návštevníci predajnej výstavy v priestoroch Novohradského múzea a galérie v Lučenci, ktoré potrvá do konca marca. V múzeu a galérii to bude jediná výstava takéhoto charakteru v roku 2016.
FOTO: AUTOR