Sobota, 29. február, 2020 | Meniny má Radomír

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chudobné regióny sa vyľudňujú, z južných okresov odišli tisícky ľudí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

"štátom dlhodobo ignorovaný úpadok.."

"Ak chceme, aby vzdelaní ľudia neodchádzali, potrebujeme pomoc štátu s investíciami s vyššou pridanou hodnotou. Špeciálna pozornosť by sa mala venovať zo strany štátu..."

Skusme sa na to pozriet trochu inak. Je to vlastne skutocny problem, ze ludia sa odstahovavaju z chudobnych regionov, kde pre nich nie su vhodne prilezitosti?

Ako si to vlastne ludia predstavuju? Ze stat (v preklade peniaze inych ludi) bude dotovat ITckarsku firmu v Hnusti, aby mladi programatori z Kokavy nad Rimavicou mali pracovnu prilezitost ihned za domom?

Ludia odjakziva migrovali za pracou a nevidim v tom ziadny problem, preco by mal niekto tvrdohlavo trvat na tom, ze sa neprestahuje ani za svet? A my sa mu mame potom skladat z nasich dani na jeho "podporu"?
 

 

Tak s tým možno súhlasiť, ako si to napísal.
Na druhej strane kladiem otázku, prečo sa dávajú stimuly (tiež z našich daní) investorom do regiónov s nezamestnanosťou rádovo nižšou ako v Gemeri?
Napr. automobilka v Nitre , papierne v Ružomberku...

Chcel som ešte dodať, že nech potiahnu na Juh aj rýchlostnú cestu, ale to by som chcel veľa od "impotentov", ktorí stavajú desiatky rokov diaľnicu severom do Košíc.
 

Zčasti máte pravdu a zčasti nie

Výzkum preukázal, že diaľnica pomohla uzlovým mestám (Nitra, Zvolen) a nepomohla malým (napr. Zlaté Moravce). Paradoxne s diaľnicou utečie viac mladých aj kapitálu.
V princípe som proti stimulom, ale vláda nesmie dopustiť, aby vznikol blúdny kruh a z neho hladová dolina. Štát (napr. cez železnice) by mal v doprave zarobiť na hlavných tratiach a minúť zisk na dotovaní nerentabilných, tak aby bol na nule. Ak nemajú podnikatelia zamestnancov, pretože títo nemajú dopravné spojenie, tak presúvajú prevádzky do uzlov. Ako garantuje štát minimálnu zdravotnú alebo školskú úroveň, mal by aj dopravnú. Ľuďom, ktorí celý život tvorili hodnoty nemôže spoločnosť vziať aj polikliniku/nemocnicu aj dopravné spojenie do náhradnej.
Všetci nemôžu žiť v Bratislave a v troch ďalších centrách.
Toto regionálne zlyhanie považujem popri morálnom kolapse spoločnosti (kradnutie vs úroveň súdov a prokuratúry) za najväčšie zlyhanie Smeru, ktorý tu vládne 11 z posledných 13 rokov.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 


Už ste čítali?

Výsledky volieb