
RIMAVSKÁ SOBOTA. V blízkosti slovenských hraníc sa potvrdila nebezpečná nákaza. Uhynutý diviak mal africký mor ošípaných.
„Nachádzal sa na hranici župy Borsod – Abaúj – Zemplén a Rimavskosobotského okresu. Našli ho na maďarskej strane, približne 350 metrov od našej hranice,“ potvrdil Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS).
V súvislosti s nebezpečnou nákazou zasadala vo štvrtok 17. 1. v Rimavskej Sobote národná expertná skupina pre africký mor ošípaných. Hlavy dali dokopy odborníci ŠVPS, súkromní veterinári, poľovníci, chovatelia, zástupcovia kafilérií aj diagnostických ústavov.

„Správa ohľadom možného šírenia nákazy je pre nás veľmi nepriaznivá, keďže v našej krajine zatiaľ nebola potvrdená prítomnosť tohto vírusu,“ zdôraznil Bíreš s tým, že cieľom stretnutia expertov bolo vytvorenie a prijatie opatrení na zabránenie šírenia nákazy na Slovensko.
„Vedecké aj praktické dôkazy potvrdzujú, že táto nebezpečná choroba diviačej zveri sa za mesiac rozšíri o jeden kilometer,“ podotkol.
Bíreš pripomenul aj decembrovú návštevu delegácie Európskej komisie v našej krajine.
„Týkala sa špeciálne oblasti afrického moru ošípaných. Boli v rizikových regiónoch a konštatovali, že Slovensko je na zvládnutie tejto nákazy dobre pripravené. Keby sme napríklad dnes potvrdili prítomnosť vírusu u nás, tak na 95-percent vieme, odkiaľ a akým spôsobom sa k nám dostal.“

Mimoriadna situácia zalarmovala aj poľovníkov, ktorí do styku s diviačou zverou prichádzajú najčastejšie.
„Naša spoločenská úloha je, aby sme boli aktívne nápomocní prevencii tejto nebezpečnej nákazy aj vzhľadom na riziká, ktoré tu sú smerom k chovateľom ošípaných,“ povedal Imrich Šuba, riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory. Potvrdil, že poľovníci situáciu monitorujú a apelujú nielen na svojich členov vo všetkých regiónoch, ale aj na ľudí. Tiež pripravili informačnú brožúru. „Niekoľko opatrení na zabránenie šírenia nákazy už bolo vykonaných. Vďaka nim Slovensko nepatrí medzi infikované oblasti.“