LUČENEC. Slovenské opatrovateľky (i opatrovatelia) sa už dlhé roky starajú o rakúskych a nemeckých seniorov. Mnohé k tomu donútila zlá finančná situácia i nemožnosť zamestnať sa na rodnom Slovensku. Viaceré sú totiž vo veku, ktorý už nie je pre zamestnávateľov zaujímavý. Niektoré sa pomaly blížia aj vekom k svojím zverencom, ale ako sa u nás vraví, do dôchodku majú ešte ďaleko. Viacerým sa preto, že sú vždy pol mesiaca preč, rozpadli rodiny.
Nehovoriac, že mnohé zažili rodiny, ktoré sa k nim správajú ako k obyčajným slúžkam. Ale vydržali toho veľa a aj v situácii, ktorá panuje okolo koronavírusu, sa držia statočne. Pár z tých, čo zostali v Rakúsku, sa aj zverilo so svojimi pocitmi.
„Počet opatrovateliek v Rakúsku kulminoval v roku 2015, keď tam legálne pracovalo viac ako 26 a pol tisíca slovenských opatrovateliek. Ku koncu roku 2018 toto číslo kleslo na približne 23 a pol tisíc. Naša agentúra momentálne zastupuje 60 opatrovateliek. Z nich takmer polovica ostala v zahraničí,“ uviedla Michaela Melichová, majiteľka sprostredkovateľskej agentúry M-deutsch, s. r. o.

Panika i strach
Práve žien, ktoré zastupuje a ktoré zostali pre obmedzenie pohybu medzi európskymi štátmi v Rakúsku, sme sa pýtali, ako vnímajú súčasnú situáciu.