DOLNÝ KUBÍN. Takmer všetky zbierkové predmety podliehajú degradačnému procesu. „Nemáme klimatizované priestory, budova nie je odizolovaná, takže občas sa môže vyskytnúť nejaká pleseň.“ K ďalšiemu poškodzovaniu diel dochádza manipuláciou pri ich vypožičiavaní iným galériám a inštitúciám na výstavy. Exponáty na Slanickom ostrove umenia a obrazy v Galérii Márie Medveckej zas trpia ich sťahovaním na zimu do depozitov. Zmena vlhkosti prostredia im neprospieva. „Vždy treba niečo opraviť, spevniť, očistiť zarámovať,“ hovorí galerijný konzervátor.
Popri tom sa galéria venuje aj výrobe kópií originálov. Nie, nefalšuje diela, len chráni vzácne originály. V kostolíku na Slanickom ostrove umenia sú vystavené ich náhrady. Po vykradnutí expozícií sa museli sošky odlievať opäť. „A tie musíme aj polychromovať, patinovať, aby sa čo najviac priblížili originálu.“
Ktorá z prác je Petrovi Saxunovi najbližšia? „Keď robím jednu dlho, žiada sa mi prejsť k niečomu inému, zmeniť aspoň materiál.“
Oravská galéria robila v minulosti aj školenie pre správcov cirkevných pamiatok. „Donedávna mnohí ani nevedeli, ako sa o ne starať,“ spomína Saxun. „ Treba vedieť, že niekedy je lepšie nerobiť nič, ako ich čistiť vlhkou handrou a leštiť rôznymi prípravkami. Poškodzuje sa tým zlatenie či polychromia. Pavučina a prach škodí umeleckým dielam určite menej ako síce precízne, ale neodborné čistenie.“
Oravská galéria si tento mesiac pripomína 50. výročie založenia. Zbierkovým fondom v ôsmich výtvarných disciplínach v počte takmer 8500 výtvarných diel patrí dnes medzi najvýznamnejšie verejné galerijné inštitúcie na Slovensku. Jej stále expozície a krátkodobé výstavy videlo už viac ako 2,7 milióna návštevníkov.
V galérii sa dá snívať, cestovať a ak treba, tak aj stratiť saČítajte